Alláh je veliký, křičel podle svědků Maročan podezřelý z útoků mačetou ve Španělsku. V zemi byl nelegálně

Útočník, který ve středu večer v jihošpanělském městě Algeciras mačetou zabil kostelníka a vážně zranil kněze, byl ve Španělsku nelegálně a čekal na vyhoštění do Maroka. Informují o tom španělská média s odvoláním na policii. Ta útok ve dvou kostelech vyšetřuje jako terorismus, zatím bez jasného motivu, ačkoliv podle svědků při činu muž křičel Alláh je veliký.

Aktualizováno Madrid (Aktualizováno: 19:19 26. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Španělské město Algeciras po útoku Maročana, který zabil místního kostelníka a vážně zranil kněze.

Maročan, který v jihošpanělském městě Algeciras zavraždil kostelníka a vážně zranil kněze, byl v zemi nelegálně. | Zdroj: Reuters

Radnice města Algeciras, které má asi 122 000 obyvatel, vyhlásila čtvrtek dnem smutku. Zavražděný kostelník David Valencia byl podle médií mezi místními oblíbený, stejně jako kněz Antonio Rodríguez, který podstoupil po vážném zranění operaci.

Ve Španělsku zaútočil muž v kostelech samurajským mečem. Jednoho člověka zabil, další čtyři zranil

Číst článek

Starosta města José Ignacio Landaluce čtvrtek uvedl, že se zdravotní stav faráře zlepšuje.

V centru města se ve čtvrtek shromáždilo zhruba 1000 lidí, aby vyjádřili solidaritu s oběťmi a odmítli násilí. Někteří z nich vyjadřovali překvapení z násilného činu, který se stal ve městě se silnou přistěhovaleckou komunitou, z něhož vyplouvají trajekty do Maroka.

Právě členové marocké komunity se obávají, že útok může zhoršit vztahy s dalšími obyvateli města. Muslimové tvoří podle odhadů zhruba desetinu obyvatel Algecirasu.

Odpoledne město navštívil španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, který se setkal s rodinou zavražděného kostelníka a duchovními. Ministerstvo vnitra uvedlo, že podezřelý měl před útokem nařízeno opustit zemi.

Ve Španělsku ani v jiné „spojenecké zemi“ nebyl vyšetřován v souvislosti s terorismu a jeho trestní rejstřík byl podle úřadu dosud čistý. Ministr vnitra také dodal, že nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se útoku zúčastnila nějaká další osoba.

Křičel ‚Alláh je veliký‘

Podle španělských médií byl kvůli útoku v kostelech zadržen pětadvacetiletý Maročan, který krátce před osmou večer napadl mačetou v kostele svatého Isidora kněze, jehož vážně zranil.

Ve vlaku na severu Německa pobodal muž sedm lidí, dva z nich zemřeli. Zadržela ho policie

Číst článek

Poté šel do druhého kostela, asi dvě stě metrů vzdáleného, kde právě končil liturgický obřad.

Tam mačetou shazoval obrazy, krucifixy a svíčky a posléze před kostelem zaútočil na kostelníka, jehož smrtelně zranil. Pak se snažil schovat ve třetím kostele, kde ho dopadla policie. Někteří svědci tvrdí, že útočník se po činu modlil a před útokem volal „Alláh je veliký“.

Útok odsoudila řada španělských politiků, včetně premiéra Pedra Sáncheze či Juana Manuela Morena, který je předsedou vlády autonomní oblasti Andalusie, kde se útok v provincii Cádiz stal. Důrazně ho odsoudila i místní muslimská obec.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme