‚Zastával radikální ideologii.‘ Střelec z Utrechtu čelí obvinění z vraždy s teroristickým úmyslem

Muž podezřelý z pondělní střelby v tramvaji v nizozemském Utrechtu čelí obvinění z několikanásobné vraždy nebo zabití s teroristickým úmyslem. Oznámila to ve čtvrtek nizozemská prokuratura. Podle žalobců 37letý Gökmen Tanis zastával „radikální ideologii“, ale není jasné, zda byl motiv pro spáchání činu výhradně teroristický.

Amsterdam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nozozemští policisté pátrají po střelci z tramvaje

Policisté při pátrání po útočníkovi Gökmenu Tanisovi. | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Podezřelý byl dále obviněn z pokusů o vraždu a zabití a z vyhrožování s teroristickým úmyslem. Střelec zabil tři lidi a dalších sedm zranil, z toho tři vážně.

Prokuratura dále oznámila, že muž bude podroben psychiatrickému vyšetření. V pátek má být obviněný předveden před vyšetřujícího soudce. Takové výslechy se podle AP odehrávají neveřejně.

Podezřelý Gökmen Tanis, po kterém pátrá nizozemská policie | Zdroj: Reuters

„Vyšetřujeme, zda podezřelý jednal výhradně z teroristické pohnutky, nebo zda bylo jeho počínání důsledkem osobních problémů v kombinaci s radikální ideologií,“ uvedla prokuratura v dnešním prohlášení. Prokuratura dále sdělila, že je přesvědčena o tom, že podezřelý jednal sám.

Sedmatřicetiletý Gökmen Tanis, který se narodil v Turecku, byl zadržen v pondělí sedm hodin po dopolední střelbě v centru Utrechtu. Prokuratura už dříve uvedla, že na možné radikální pozadí činu ukazuje mimo jiné i vzkaz, který policie nalezla ve voze, v němž střelec prchal. Střelbu nepřežila 19letá žena a dva muži ve věku 28 a 49 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme