Kdo je střelec z texaské školy? Muž měl zálibu ve zbraních, dvě si pořídil k osmnáctým narozeninám

Na základní škole v Texasu došlo ke druhé nejtragičtější střelbě v americké historii. „Chystám se,“ napsal Salvador Ramos pár hodin předtím, než zavraždil 19 dětí a dvě učitelky. Proč tak hrůzný čin spáchal, není dosud jasné. Policii by to mohly osvětlit informace na jeho sociálních sítích. Osmnáctiletý útočník, kterého zastřelili policisté, na nich sdílel fotografie zbraní a psal o pořízení nábojů.

profil Uvalde Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř 500 žáků je zapsáno v převážně hispánské škole, jež se nachází 135 km západně od města San Antonio. Do základní školy vyrazil útočník poté, co postřelil svoji babičku. Ta je nyní v kritickém stavu v nemocnici.

Osmnáctiletý Salvador Ramos, středoškolský student, naznačil na sociální síti, že se k útoku chystá. To později potvrdil na tiskové konferenci senátor Roland Gutierrez: „Navrhl, aby si děti dávaly pozor.“

Authorities in #Uvalde, Texas say Salvador Raimondo Ramos, 18, is the gunman who killed his grandmother before murdering 14 young children at a school & a teacher. Two officers were also shot but survived. He was reportedly killed by responding police. thepostmillennial.com/breaking-mass-…

00:57 – 25. 05. 2022

1435 4393

Jak přesně střelba probíhala, nyní vyšetřuje policie. Podle předběžné rekonstrukce se vše seběhlo následovně: Ramos před školou naboural auto a do areálu vstoupil ozbrojený. Údajně měl na sobě neprůstřelnou vestu.

„Podezřelý vstoupil do školy, a jakmile byl uvnitř, začal střílet do dětí, učitelů, kohokoli, kdo mu stál v cestě,“ řekl místním médiím Christopher Olivarez z texaského ministerstva veřejné bezpečnosti. Protože se Uvalde nachází v blízkosti mexických hranic, jsou ve škole přítomné složky na jejich ochranu. Na střelbu reagovalo 20 agentů, uvedla CNN. Policisté zasahující na místě Ramose zastřelili.

Senátor Gutierrez řekl, že si útočník koupil zbraně ke svým narozeninám, ty měl před týdnem 18. května. „Byla to první věc, kterou udělal v den svých 18. narozenin,“ uvedl.

Ramos pracoval rok v restauraci Wendy’s, skončil zhruba před měsícem. „Víte, kolik mých kluků se navzájem zná a jsou kamarádi? On takový nebyl. Nikdo ho opravdu neznal,“ komentoval pro The New York Times manažer Adrian Mendez. Mluvil o něm jako o „tichém klukovi“.

Nicméně jeho někdejší kolegyně popsala, že dokázal být agresivní, především vůči ženám. Údajně jim občas posílal také nevhodné zprávy.

Nejméně 21 lidí zemřelo při střelbě na základní škole v Texasu. Agresora policisté zabili

Číst článek

Sdílení na sítích

Zálibu ve zbraních prezentoval Ramos na instagramovém účtu. Například sdílel fotografii, na které drží zásobník, nebo dvou zbraní ležících vedle sebe. Po jeho identifikaci policie účet skryla. Prostřednictvím jeho profilů se vyšetřovatelé snaží rozkrýt jeho motiv, který zůstává nejasný, poznamenal Sky News.

Jeho přítel pro The Daily Dot sdělil, že mu Ramos poslal účtenku za zbraň, kterou si koupil od výrobce zbraní Daniel Defense.

Bývalý spolužák řekl CNN, že mu pár dní před útokem poslal SMS s fotografiemi střelné zbraně a tašky plné munice. „Sem tam mi poslal zprávu a před čtyřmi dny mi poslal obrázek AR (automatické pušky), kterou používal... A batoh plný 5,56 nábojů, pravděpodobně jako sedm zásobníků,“ citoval ho The Independent. „Říkal jsem něco jako ‚brácho, proč to máš? ‘ a on reagoval ‚nedělej si s tím starosti‘,“ popsal student.

Útok, ke kterému došlo v úterý po 11.30, se odehrál pouze dva dny před koncem školního roku. Jedná se o střelbu, která si vyžádala nejvíce životů v texaské historii při útoku na školu, připomíná Newsweek.

At least 19 children and two adults were killed in the mass shooting at an elementary school in Uvalde, Texas, on Tuesday, making it the second-deadliest school shooting on record in the U.S. nyti.ms/3anDf75

12:00 – 25. 05. 2022

560 1331

Některé dětské oběti, kterých bylo celkem 19, ve věku sedm až deset let, už policie identifikovala. Je mezi nimi 10letý Xavier Lopez nebo Amerie Jo Garzaová. Její otec potvrdil úmrtí na facebooku: „Moje malá láska teď letí vysoko s anděly nahoře. Prosím, neberte ani vteřinu jako samozřejmost. Obejměte svou rodinu. Řekněte jim, že je milujete,“ vyzval v příspěvku.

Y'all! The families of these angels can't afford funerals and trauma counseling https://t.co/8

06:13 – 25. 05. 2022

1001 5805

Zemřely také dvě učitelky – Irma Garciaová a Eva Mirelesová. BBC uvádí, že Garciaová byla čtyřnásobnou matkou a učila 23 let. Miralesová měla 17letou praxi, dceru na vysoké škole a milovala běh a turistiku.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme