Uvězněni na hranicích. Desetitisíce Rohingů prchají před násilím z Barmy do Bangladéše

Víc než 27 tisíc barmských muslimů uprchlo v posledním týdnu do Bangladéše. | Zdroj: Reuters

Víc než 27 tisíc barmských muslimů uprchlo v posledním týdnu do Bangladéše. Dalších 20 tisíc uvízlo na hranicích. V Rakhinském státu, kde menšinoví Rohingové žijí, totiž pokračují střety mezi rebely a vládními jednotkami. Barmská armáda dlouhodobě čelí kritice od OSN, že Rohingy masově vraždí.

Tento článek je více než rok starý.

Neipyijto (Barma) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bangladéš se příchodu uprchlických Rohingů dlouhodobě brání. Ve středu jich pohraniční stráž zahnala přes 300 zpět na území Barmy. Dalších 20 tisíc Rohingů je podle agentury Reuters uvězněných na hranicích zemí.

'Zavraždili moji těhotnou manželku'. Barma usiluje o etnickou čistku, tvrdí OSN

Číst článek

Ve čtvrtek z pohraniční řeky vylovily bangladéšské úřady těla 20 rohingských žen a dětí. Utopily se při nehodě lodi, na které prchaly z Barmy.

Přistěhovalci, kteří nikam nepatří

V převážně buddhistické Barmě jsou Rohingové považováni za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace.

Většina Rohingů je usazená právě v Rakhinském státě na severozápadě země, nemají však nárok na občanství a čelí mnoha omezením pohybu i práce.

Před násilím prchají z Barmy do Bangladéše dlouhodobě. OSN viní barmskou armádu ze znásilňování, plenění a zabíjení civilistů v Rakhinském státě a ze snah o etnickou čistku v zemi.

Přes hranici se za poslední týden podle OSN dostalo 38 tisíc Rohingů. | Zdroj: Reuters

Ondřej Elbel, Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme