Uvězněni v džungli. Nevládní organizace v Barmě žádají vládu o povolení k záchraně uvízlých civilistů
Vůdčí představitelé Kačjinů žijících na severu Barmy požádali o pomoc kvůli asi 2000 civilistů, včetně těhotných žen a starších osob, kteří kvůli bojům uvázli v džungli. Informovala o tom agentura AP. Barmu sužují etnické nepokoje a boje za regionální autonomii už desítky let. V Kačjinském státě proti sobě stojí tamní povstalci a barmská armáda.
Podle reverenda, který vede místní komunitu, zůstali civilisté v džungli bez léků a dostatečných zásob potravin. Je mezi nimi pět těhotných žen, dvě, které právě porodily, 93 starších osob a rovněž několik vesničanů zraněných při ostřelování.
Rakhinský stát je jako vražedné pole. Do Bangladéše utíkají lidé před smrtí, popisuje rohingský aktivista
Číst článek
Nevládní organizace, které v Kačjinském státě operují, už zaslaly otevřený dopis tamnímu vedení. Žádají v něm o povolení k záchraně civilistů, uděleno jim ale zatím nebylo.
„Žádáme o povolení zachránit lidi, kteří uvázli v džungli a jsou v kritické situaci,“ uvedl zástupce jedné z nich. „Státní ministr pro Kačjinský stát nám ale vzkázal, že je můžeme zachránit, jen když budeme mít povolení armády,“ dodal.
Několik národnostních menšin tvoří v Barmě celkem více než 30 procent obyvatelstva. Ozbrojené střety trvají s Kačjiny, Šany nebo muslimskými Rohingy. V Kačjinském státě musely kvůli bojům za poslední roky opustit své domovy desítky tisíc lidí.
Situace v oblasti se opět vyostřila na začátku dubna, kdy vláda zahájila novou ofenzivu s nálety a ostřelováním. Šlo o reakci na hrozby kačjinských povstalců, že chtějí získat zpět půdu, o kterou přišli.