Uvězněný ruský podnikatel Chodorkovskij dostal literární cenu

Uvězněný ruský podnikatel Michajl Chodorkovskij se stal v Rusku držitelem literární ceny. Získal ji za texty publikované v časopise vydávaném Státní knihovnou zahraniční literatury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij | Foto: Presscenter Mikhail Khodorkovsky

Porota ocenila Michajla Chodorkovského za dialogy se známou ruskou spisovatelkou Ludmilou Ulickou, které v říjnu otiskl časopis vydávaný Státní knihovnou zahraniční literatury.

Jde o přepis konverzace, kterou Chodorkovskij vedl se spisovatelkou během roku 2008 a 2009. Mluví v ní o svém životě před i po uvěznění a rozjímá o ruské vládě a společnosti.

Bývalý majitel ropné společnosti Jukos obsadil na konci roku 2009 čtvrté místo v internetové anketě o nejvlivnějšího ruského intelektuála.

Současný osmiletý trest za daňové úniky a podvody si Chodorkovskij odpyká v roce 2001. Ruská prokuratura ho ale viní z dalších trestných činů, za něž mu znovu hrozí odnětí svobody. Kritici tvrdí, že proces s Chodorkovským byl vykonstruovaný.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme