Uvězněný ruský podnikatel Chodorkovskij dostal literární cenu

Uvězněný ruský podnikatel Michajl Chodorkovskij se stal v Rusku držitelem literární ceny. Získal ji za texty publikované v časopise vydávaném Státní knihovnou zahraniční literatury.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij

Michail Chodorkovskij | Foto: Presscenter Mikhail Khodorkovsky

Porota ocenila Michajla Chodorkovského za dialogy se známou ruskou spisovatelkou Ludmilou Ulickou, které v říjnu otiskl časopis vydávaný Státní knihovnou zahraniční literatury.

Jde o přepis konverzace, kterou Chodorkovskij vedl se spisovatelkou během roku 2008 a 2009. Mluví v ní o svém životě před i po uvěznění a rozjímá o ruské vládě a společnosti.

Bývalý majitel ropné společnosti Jukos obsadil na konci roku 2009 čtvrté místo v internetové anketě o nejvlivnějšího ruského intelektuála.

Současný osmiletý trest za daňové úniky a podvody si Chodorkovskij odpyká v roce 2001. Ruská prokuratura ho ale viní z dalších trestných činů, za něž mu znovu hrozí odnětí svobody. Kritici tvrdí, že proces s Chodorkovským byl vykonstruovaný.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme