Maďarsko začne uvolňovat mimořádná opatření. Restrikce ale stále budou platit v hlavním městě

Maďarská vláda se rozhodla zmírnit některá restriktivní opatření přijatá kvůli šíření koronavirové infekce. Otevřít například bude možné bez omezení obchody a zahrádky restaurací. Nadále však bude platit povinnost nosit roušky v prodejnách a v dopravních prostředcích. Na facebooku o tom ve středu informoval premiér Viktor Orbán.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Viktor Orbán prohlásil, že se postupně může v Maďarsku začít restartovat život | Foto: Zoltan Mathe | Zdroj: ČTK/AP

Omezující opatření ale budou dál platit v Budapešti, která má nejvíce potvrzených případů infikování koronavirem. V hlavním městě nadále musejí obchody zavírat ve tři hodiny odpoledne, s výjimkou prodejen s potravinami a lékáren.

Postupné uvolňování restrikcí uplatňuje Maďarsko podobně jako další země, včetně Česka, s cílem zmírnit negativní dopady koronavirové krize na ekonomiku. Podle agentury Reuters maďarské hospodářství by letos mohlo zaznamenat čtyřprocentní pokles.

Metrové rozestupy a v restauraci čtyři dospělí u stolu. Rakousko dál uvolňuje opatření proti covid-19

Číst článek

„První část preventivních opatření skončila,“ sdělil Orbán na videozáznamu zveřejněném na facebooku. Mimo jiné přitom uvedl, že zdravotnický systém země je připravený na zvládnutí případného období velkého rozšíření infekce, protože Maďarsko má nyní dostatečné zásoby ochranných prostředků.

„Dnes se už nemusíme obávat toho, že by někdo zůstal bez péče. Můžeme postupně restartovat život v Maďarsku,“ prohlásil premiér. Další zmírňování restrikcí se bude zvažovat každých čtrnáct dní, dodal.

Maďarsko čelí výhradám ze strany Evropské komise, která se obává, že protikoronavirová opatření by v některých zemích mohla v delším časovém horizontu oslabit demokracii. Česká eurokomisařka Věra Jourová tento měsíc v jednom z interview vyjádřila pochybnosti o maďarském postupu, podle něhož na základě nového zákona může Orbánova vláda v době nouzového stavu řídit stát pomocí dekretů, přičemž toto období není časově ohraničeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme