Už 118 obětí v Moskvě - 45 lidí ještě o život bojuje

45 rukojmí z moskevského divadla stále bojuje o život. Z celkového počtu 646 resuscitovaných obětí je 150 lidí umístěno na jednotkách intenzívní péče v moskevských nemocnicích. Podle údajů agentury Reuters zemřel jen jeden z rukojmí v důsledku postřelení. Ostatní z doposud hlášených 118 obětí zemřelo na otravu plynem, jehož složení zatím není známé. Mezi mrtvými jsou i dvě cizinky - Holanďanka a Kazaška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drama v Moskvě | Foto: ČTK/AP

Moskva se po včerejším dramatu, kdy bylo osvobozeno na 750 rukojmích zadržovaných v divadle čečenským komandem, vrací k normálnímu životu. Zůstává ale trpká bilance - vedle padesáti zabitých teroristů i 90 mrtvých civilistů, jejichž počet patrně ještě poroste. Přes 500 lidí bylo rozvezeno po moskevských nemocnicích a mnozí z nich jsou ve vážném stavu.

Americké velvyslanectví v Moskvě požádalo ruské úřady o informace o přesném složení plynu, který v sobotu použily ruské bezpečnostní jednotky při osvobozování rukojmích zadržovaných v moskevském divadle čečenskými teroristy. Jak uvedl mluvčí amerického velvyslanectví, mezi hospitalizovanými je také občanka Spojených států, kvůli které přijedou do Moskvy američtí specialisté. Mnoho nemocných zasažených neznámým plynem je ve velmi vážném až kritickém stavu. Přesný počet lidí, kteří na otravu zemřeli, není znám.

Příbuzní a blízcí rukojmích, které záchranná služba rozvezla po moskevských nemocnicích, nepřestávají pátrat, kam se nakonec aktéři dramatu poděli. Ti, kteří své blízké našli, ale s nimi nadále nesmějí vejít v kontakt, což vede k řadě vypjatých situací. Zákaz vydaly bezpečnostní služby. Ty také hlásí zatčení tří Čečenců, které v noci zajistila policie se zbraněmi a výbušninami v ulicích Moskvy. Jejich případná spojitost s dramatem v divadle se prověřuje. Okolí divadla kde komando zadržovalo bezmála 800 lidí, se život uklidňuje. Domů se vracejí obyvatelé evakuovaných budov, byl obnoven provoz na blokovaných komunikacích.

Při prověrce osob přivezených do 13. moskevské nemocnice z divadla, kde byli zadrženi rukojmí, došlo k zadržení ženy podezřelé z příslušnosti k teroristickému komandu. Žena byla v noci převezena z nemocnice na policii, která zatím nepotvrdila ani nevyloučila možnost, že se jedná o jednu z členek teroristické skupiny. V souvislosti s velkým množstvím obětí teroristické akce vyhlásil prezident Vladimír Putin v Rusku zítřek Dnem smutku. Státní vlajky budou vyvěšeny na půl žerdi, budou zrušeny zábavné akce a rozhlasové i televizní stanice upraví pondělní vysílání.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme