Už 37 mrtvých. Zastřelili vůdce studentů, na vládu Venezuely prší kritika

Při protivládních nepokojích ve Venezuele zemřel jeden z tamních studentských vůdců. 33letého Juana Lopéze zabil na shromáždění ve městě El Tigre neznámý útočník, který postřelil další tři lidi a pak z místa odjel na motorce. Lopéz je tak třicátou sedmou obětí nepokojů, které propukly na začátku dubna.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uslzené oči demonstranta po srážce s policií. Caracas, 4. května 2017. | Zdroj: Reuters

Nedlouho před Lópezem zemřel policista, který byl postřelen během středečních protestů ve státě Carabobo. Rovněž středu večer přišel o život při protestech v metropoli sedmnáctiletý mladík, když ho v davu zasáhl do krku blíže neupřesněných předmět. Desítky dalších lidí utrpěly ve středu zranění.

KOMENTÁŘ: Záhuba socialistické vlády ve Venezuele? Nejspíš hladové fronty

Číst článek

V ulicích Caracasu se ve čtvrtek sešly tisíce stoupenců opozice, kteří zapalovali ohně a házeli kameny na pořádkové síly. Na záběrech místních médií bylo vidět, jak auto národní gardy srazilo dva demonstranty. Oba přežili. Představitel opozice Gerardo Blyde nicméně uvedl, že více než 200 osob utrpělo při bitkách zranění.

Důvodem bouří je nesouhlas s kroky socialistické vlády prezidenta Nicoláse Madura a protest proti neutěšené ekonomické situaci v zemi.

Maduro v pondělí podepsal dekret, kterým chce svolat ústavodárné shromáždění. To by mohlo přepsat základní zákon země a upevnit tak moc prezidenta. Tento krok vyvolal u opozice novou vlnu odporu a podle jejího vůdce Henrique Caprilese musí národ vyjít do ulic, aby zabránil ústavnímu podvodu.

Sousedé proti násilí

Z dalších zemí Latinské Ameriky zaznívá na adresu Madurovy vlády ostrá kritika kvůli použití násilí proti demonstrantům. Státy, včetně Argentiny nebo Brazílie, zároveň vyzvaly Caracas, aby respektoval lidská práva.

Gustavo Dudamel diriguje koncert v budově ministerstva zahraničí v Caracasu (archivní snímek z února 2014). | Zdroj: Reuters

Madurovu vládu kritizoval také dosud prorežimní dirigent Gustavo Dudamel. Podle něj má Caracas naslouchat hlasu lidu a situaci napravit. Absolvent venezuelského programu výchovy hudebníků je přitom Madurovým blízkým přítelem.

 

Václav Jabůrek, mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme