Už letos by Spojené státy mohly stáhnout část svých vojáků z Iráku

Administrativa amerického prezidenta George Bushe zvažuje snížení počtu vojáků v Iráku ještě koncem letošního roku. S tímto překvapivým prohlášením vystoupil v Senátu ministr obrany Robert Gates.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soumrak v Iráku | Foto: National Guard New York

Důvod k omezení amerických sil by měla poskytnout zpráva o situaci v Iráku, kterou koncem léta vypracuje armáda. Vypracovat ji mají velitel amerických jednotek v Iráku David Pertraeus a tamní velvyslanec USA Ryan Crocker. Právě generál Pertraeus nedávno dokládal Senátu, že se koaličním silám daří dosahovat pokroku. K uklidnění situace je podle Pentagonu potřeba, aby v Iráku bylo krátkodobě až 160 tisíc amerických vojáků.

Ministr Gates teď prohlásil, že by jich část mohla začít odcházet, i kdyby násilí v Iráku nebylo zcela zastaveno. Americkému velení by stačilo hlavně to, kdyby se zlepšily vyhlídky na usmíření hlavních šíitských a sunitských skupin.

Stažení vojáků z Iráku požaduje demokratická většina amerického Kongresu. Republikánský prezident George Bush se ale v lednu rozhodl naopak posílit iráckou misi asi o 30 tisíc mužů.

Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme