‚Už není.‘ Ruští policisté v cele umučili Čečence, píšou nezávislá média. Měl být podezřelý z terorismu

Čečenec Aschab Uspanov, kterého ruská policie zadržela v noci po teroristickém útoku v Krasnogorsku na okraji Moskvy, přišel o život na strážnici. Pravděpodobně jej umučili, napsal v úterý s odvoláním na informace ze sociálních sítí ruský zpravodajský portál Novaja gazeta Jevropa. Na sociální síti se objevily záběry zachycující tělo se zjevnými stopami bití. Bezpečnostní složky se dosud nevyjádřily, dodal portál působící z lotyšského exilu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na hořící koncertní halu Crocus City Hall po střelbě u Moskvy, Rusko, 22. března 2024

V ruské cele umučili Čečence, píší nezávislá média | Foto: Yulia Morozova | Zdroj: Reuters

Šéf ruské tajné služby FSB den po útoku v Krasnogorsku z 22. března hovořil o zadržení jedenácti podezřelých, včetně čtyř předpokládaných pachatelů. Až dosud se deset obviněných ocitlo před soudem, který je vzal do vazby.

Týden po teroru v Krasnogorsku. Ruské muslimy nejspíš čeká vlna represí, odhaduje The Guardian

Číst článek

Čtyři předpokládaní útočníci byli před soud podle médií předvedeni se zjevnými stopami mučení, k čemuž se mluvčí Kremlu odmítl vyjádřit. Umučený Čečenec možná byl podle portálu právě jedenáctým podezřelým.

O tom, že Uspanov zemřel na policejní strážnici několik hodin po zatčení, informoval také server Agenstvo. Tomu smrt svého syna oznámila Taisa Uspanovová. Podle její verze Uspanova zadrželi policisté, když byl na cestě k manželce, které ještě dvakrát zavolal mobilem.

Podruhé ji žádal, aby za ním přijela na policii, a uvedl, že byl na policisty hrubý. Když žena za dvě hodiny přijela, policisté jí řekli, že její muž „už není“. Když se divila, jak je to možné, když s ním před chvíli hovořila, policista podle Uspanovovy matky odvětil: „Hovořilas, ale už nebudeš.“

‚Nešťastná náhoda‘

Uspanov, kterému bylo asi 30 let a v ruské metropoli pracoval na stavbě, se vracel z práce domů. Při čekání na autobus se na něj na zastávce vrhli neznámí zamaskovaní muži, kterým se přirozeně bránil.

‚V takovém stavu se lidé přiznají k ledasčemu.‘ Podezřelí z Krasnogorsku byli zubožení, Kreml mlčí

Číst článek

Až následně vyšlo najevo, že jde o příslušníky bezpečnostních složek, kteří Čečence zadrželi kvůli podezření z účasti na teroristickém útoku, uvedla Novaja gazeta Jevropa. Portál se přitom odvolává na zakázanou čečenskou organizaci Národní hnutí Adat, podle které byl Uspanov znám také pod jménem Aschab Kasujev.

Po zatčení jej mučili, zlámali mu čtyři žebra a obratel, na těle všude zůstaly modřiny a na krku stopy po dušení.

Po několika hodinách mučení zatčený zemřel, tvrdí Adat, podle které se policie snaží vyšetřování smrti zamést pod koberec jako „nešťastnou náhodu“, popřípadě Uspanova ocejchovat jako teroristu. Jeho příbuzní jej pochovali v Čečensku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme