Už třetí politik v Řecku se bude snažit dojednat novou vládu

K jednání o vládní koalici se dnes večer v Řecku sejdou představitelé socialistické strany PASOK a komunistické SYRIZY. Lídr PASOKu Evangelos Venizelos se bude snažit dohodnout s extrémním levicovým předákem Alexisem Tsiprasem. Jeho souhlas je nutný k vytvoření nového kabinetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr PASOKu Evangelia Venizelos (vlevo) vyprovází šéfa konzervativců Antonise Samarase po jejich setkání. | Zdroj: Reuters

Evangelos Venizelos už je tak třetím lídrem, který se snaží tento týden dát dohromady novou řeckou vládu. Pět dnů po volbách je situace však stále nejasná, a pokud se dnes představitelé nejsilnějších stran nedohodnou na spolupráci, hrozí Řecku v červnu další volby, při kterých by zřejmě vyhrála komunistická SYRIZA.

Ta ale odmítá úsporná opatření schválená předchozí vládou a svým jednáním mohla by přivést zemi až ke krachu a vystoupení z eurozóny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Polák mluví o politické situaci v Řecku ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Evangelisu Venizelosovi s podařilo získat předběžnou podporu menší levicové strany Demokratická levice. S jejím šéfem Fotosek Kouvelisem se setkal už včera večer a Kouvelis mu přislíbil podporu, nebo dokonce účast v novém kabinetu, pokud programem nové vlády bude udržení Řecka v eurozóně a postupné zmírňování úsporných opatření.

S tímto příslibem šel Venizelos dnes dopoledne za šéfem konzervativců Antonisem Samarasem, jehož strana má v parlamentu nejvíce křesel, a Samaras prohlásil, že představy socialistů, Demokratické levice a konzervativců jsou velmi podobné.

Zdá se tedy, že tři strany – socialisté, Demokratická levice a konzervativci – by měly v parlamentu pohodlnou většinu. Demokratická levice ovšem vznesla dopoledne další požadavek, aby v nové vládě byla radikální levice SYRIZA, která dopadla ve volbách jako druhá nejsilnější strana a jež odmítá další škrty v rozpočtu.

Dnešní večerní jednání by tedy mohlo být pro Řecko klíčové, protože Evropě dochází trpělivost a odmítá další nezbytnou pomoc, pokud nebude znát jasné stanovisko vlády.

Pavel Polák, Eva Presová, Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme