Už více než 300 tisíc Maďarů žijících v zahraničí si zažádalo o maďarské občanství

Maďarský vicepremiér Zsolt Semjén s nadšením oznámil, že 320 tisíc příslušníků maďarských menšin žijících ve světe už požádalo o maďarské občanství. Jedná se hlavně o obyvatele sousedních států. Do konce volebního období, tedy do roku 2014, by jich podle vicepremiérových odhadů mělo být už půl milionu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďaři slaví svátek sv. Štěpána

Maďaři slaví svátek sv. Štěpána | Foto: Gregor Martin Papucsek

Zjednodušené poskytování maďarského občanství je cestou, jak zvýšit voličskou základnu vládních stran Fidesz a křesťanských demokratů. Maďarské menšiny žijící v okolních zemích po druhém občanství dávno toužily, dá se proto předpokládat, že se v příštích volbách vysloví právě pro politiky, kteří jim přání splnili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Radiožurnálu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek přibližuje problematiku volebního práva maďarských menšin

Volební zákon už byl upraven tak, aby mohli volit všichni maďarští občané bez ohledu na místo trvalého bydliště, musejí se ale zaregistrovat. V současnosti se řeší, jestli zahraniční Maďaři odevzdají hlas poštou, přes internet nebo jiným způsobem.

Noví maďarští občané ovšem nebudou volit jednotlivé kandidáty, vyslovit se mohou pouze pro politické strany.

Vicepremiér Zsolt Semjén také prohlásil, že udělování maďarského občanství je lékem na Trianon a pokračováním sjednotitelských snah z doby uherského krále svatého Štěpána.

Trianonská smlouva v roce 1920 zakotvila územní změny po rozpadu Uherska. Nástupnické Maďarské království zabíralo jen asi třetinu někdejší rozlohy a třetina národa zůstala za hranicemi nového státu – v Československu, na Ukrajině, v Rumunsku, v Srbsku a částečně i v Chorvatsku a Slovinsku.

Podráždění sousedé

„Plakat a truchlit nad tímto trianonským mírovým diktátem je v Maďarsku v módě. A svatoštěpánská myšlenka je už opravdu jakási ideová omáčka. Vytahovat dnes tisíc let staré záležitosti, to je asi národně příliš přehnané, navíc i dost nepřátelské vůči sousedním státům a národům,“ myslí si spolupracovník Radiožurnálu v Maďarsku Gregor Martin Papucsek.

Teď tedy získá Maďarsko alespoň část svých občanů zpět. Zákon o dvojím občanství ovšem vyvolal negativní reakce u maďarských sousedů. Hlavně slovenská strana navrhuje odebírat slovenské občanství těm, kteří přijmou maďarské. Podobně naladěné jsou i vlády v Rumunsku a na Ukrajině.

Slovensko protestuje, že maďarský zákon o dvojím občanství zasahuje do jeho jurisdikce. Noví maďarští občané mají například skládat přísahu na maďarskou ústavu, což podle Bratislavy nejde dohromady se slovenským i evropským chápáním práva.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Husárová 1, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme