Už za 9 let by čínská armáda mohla být hrozbou pro Asii a Pacifik

Čína by do roku 2020 mohla mít vysoce moderní armádu, která by pro Asii a Pacifik mohla znamenat hrozbu. Píše se o tom ve výroční zprávě Pentagonu. Nejdůkladněji se pak Čína zaměřuje na Tchajwan. Ostrov chce údajně odříznout od jakékoliv možné americké intervence. Čínská media nařčení Američanů popírají a poukazují na to, že Spojené státy investují do zbrojení větší částku než Peking.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

60. výročí komunistické Číny | Foto: Robert Mikoláš

Tempo a rozsah vojenských investic Pekingu mohou podle amerického ministerstva obrany destabilizovat vojenskou rovnováhu v Asii a Pacifiku.Vyzbrojování Číny zvyšuje také riziko nedorozumění a může přispět k napětí a obavám v regionu, píše dále Pentagon.

Čínská media na zprávu okamžitě zareagovala. Každoroční americká studie se údajně vměšuje do čínských záležitostí, zkresluje skutečnosti a prezentuje nepodložené spekulace. Spojené státy a Čína by měly podle komentáře tiskové agentury Xinhua ctít těžce vydobyté zlepšení vztahů, namísto obviňování se.

Zpráva Pentagonu mimochodem přichází v době, kdy Čína otestovala svou první letadlovou loď a provádí zkušební lety s neviditelným letounem Stealth J-20.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme