Už žádné mrtvé, přejí si v nemocnici v Amatrice. Budova je zničená, ošetřují na parkovišti

Na parkovišti v italském Amatrice vybudovali lékaři a sestry provizorní ošetřovnu. Tamní nemocnici zničilo včera zemětřesení a tak právě tady jsou připraveni ošetřovat ty, které záchranáři vytáhnou z trosek. Přírodní katastrofa patří k nejhorším v moderních dějinách země. Počet mrtvých už přesáhl dvě stovky a na stovky se počítají i zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historická obec Amatrice po ničivém zemětřesení, které udeřilo ve střední Itálii. Na snímku provizorní ošetřovna, které vyrostla na místním parkovišti | Foto: Robert Mikoláš

Lůžka připravená pro pacienty stojí v těsném sousedství silnice, po které projíždějí bagry a další těžká technika.

V improvizované ošetřovně je ruch jako v nemocnici, postele, ze kterých sestry neustále stírají všudypřítomný prach, však už několik hodin zejí prázdnotou, protože záchranáři z trosek zřícených budov zpravidla vytahují jen mrtvá těla.

Mezi hromadou prostěradel a krabicemi s léky stojí i Stefano Previtera, ředitel původního zdravotnického zařízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V zemětřesením postiženém Amatrice zřídili provizorní ošetřovnu na parkovišti. Reportáž o ní natočil zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Nemocnice z minuty na minutu přestala existovat, personálu se však podařilo vynést ven to nejdůležitější včetně drahých přístrojů, a tak mohli – i když v provizorních podmínkách – ošetřovat raněné.

Stefano si unavenou rukou prohrábne šedivé vlasy a pak zamíří k velkému stanu postavenému na parkovišti, kde jsou další lůžka. Mine při tom sanitku, která i když má rozbité sklo, je stále funkční.

Řidič i ostatní zdravotníci jsou neustále připraveni zasáhnout a pomoci.

Mezi nimi je i Graciella, dobrovolná sestra, která byla u příjmu prvních pacientů vyproštěných ze sutin domů. Jak říká, ošetřovali hlavně lidi s méně závažnými poraněními. Vážné případy odvážely vrtulníky do Říma nebo do Rieti.

Pomoc zemětřesením postiženým oblastem v Itálii nabízí Evropa i české charity

Číst článek

Další ze zdravotních sester ve světle modrém úboru je paní Gloria. Přerovnává jehly a pak zkontroluje dýchací přístroj. Je zvyklá pracovat v terénu, podle svých slov mnohokrát zasahovala i při autohaváriích a viděla umírat mnoho lidí.

Vždy si prý v takových chvílích říkala, že se těší na den, kdy nebude muset nikoho ošetřovat. Teď se však naopak modlí, aby jí záchranáři co nejdříve přivezli aspoň jednoho pacienta.

Italští záchranáři vytáhli ze sutin živou dívku či jeptišky. Obětí je však už 247

Číst článek

Historická obec Amatrice po ničivém zemětřesení, které udeřilo ve střední Itálii. Na snímku provizorní ošetřovna, které vyrostla na místním parkovišti | Foto: Robert Mikoláš

Zemětřesení v Itálii | Foto: ČTK

Robert Mikoláš, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru