Už žádné symbolické poznávací značky, rozhodlo Rakousko

V Rakousku platí zákon, který upravuje používání některých číselných kombinací na poznávacích značkách. Mohou totiž skrývat třeba nacistické symboly. Řidiči si tak nemohou zažádat o značku s číslem 18 nebo písmennou kombinací WP.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doprava, dopravní zácpa, auto, kolona | Foto: Filip Jandourek

K původně zakázaným zkratkám jako SS, NSDAP a HJ, označujících elitní bojovou jednotku nacistů, nacistickou stranu a mládežnickou organizaci Hitlerjugend, tak přibylo například i číslo 18, které používá krajní pravice jako kód pro iniciály Adolfa Hitlera. Jednička označuje A, protože je v abecedě první a písmeno H je osmé.

Zakázané je i číslo 420 odkazující na 20. dubna, den narozenin Adolfa Hitlera číslo nebo 1919, které odkazuje na organizaci SS.

Zákon ale upravuje i používání písmenných kombinací, takže žádné auto nesmí vyjet se značkou WP (jako white power - bílá síla).

Zakázaných kódů je přes třicet. Seznam pro rakouské úřady vytvořil Mauthausenský výbor, který zastupuje bývalé vězně nacistického koncentračního tábora. A bude ho průběžně aktualizovat.

Rakouský ministr dopravy Alois Stöger řekl, že tahle zdánlivá maličkost se řeší proto, že pro nacistickou ideologii není v Rakousku nikde místo:

"Dali jsme lidem svobodu si poznávací značky vybrat. Ale tahle svoboda se nesmí zneužívat. A už vůbec ne nacistickou ideologií."

Zákaz pro IS, ISIS, 311

Zákaz se netýká jen této ideologie. Nesmí se také používat zkratky jako IS nebo ISIS, které odkazují na radikální islamistické hnutí Islámský stát.

Zakázané je i číslo 311, protože to zase odkazuje na militantní rasistickou organizaci z jihu Spojených států Ku-klux-klan.

Značku na přání má přes půl milionu Rakušanů. Zákaz se ale týká jen nových poznávacích značek. Ty, které už v provozu jsou, mají platnost ještě 15 let. Pak se musí obnovit a úřady teprve tehdy prověří, jestli neskrývají nějaký kód extremistických ideologií.

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme