Už žádné výmluvy, přivítejme je hned, volaly tisíce Španělů. Chtějí více pomoci pro uprchlíky

Na 160 tisíc lidí přišlo v sobotu podle policejních odhadů v Barceloně na demonstraci za přijetí více uprchlíků, jak se k tomu úřady zavázaly v roce 2015. Levicová starostka druhého největšího španělského města Ada Colauová demonstranty vyzvala, aby zaplnili ulice při pochodu nazvaném Chceme vítat. Plná lidí tak byla i třída, která prochází starým městem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti drželi plakáty s nápisy v katalánštině jako "Už žádné výmluvy, přivítejme je hned!"

Demonstranti drželi plakáty s nápisy v katalánštině jako "Už žádné výmluvy, přivítejme je hned!" | Zdroj: Reuters

Mnozí přišli s transparenty, na kterých byly nápisy jako "Už žádné výmluvy, přivítejme je hned!". Pochod uspořádalo hnutí Náš domov je váš domov. Španělsko mělo v rámci přerozdělení uprchlíků mezi členské státy EU přijmout zhruba 16 000 uchazečů o azyl, zatím jich ale přijalo pouze 1100, uvedla agentura AFP.

Dvaašedesátiletý výrobce keramiky Jacint Comelles, který do pochodu vyrazil s rodinou a přáteli, soudí, že v Evropě a zvláště ve Španělsku se pro uprchlíky udělalo velmi málo. "Požadujeme alespoň důstojné minimum pro ten počet uprchlíků, který by mohl přijet," řekl a ujišťoval, že všichni Katalánci jsou ochotni uprchlíky přijmout.

Den bez imigrantů: Ve Spojených státech si připomínají, jak jsou cizinci potřební

Číst článek

Akce symbolicky skončila u břehů Středozemního moře, kde loni utonulo na 5000 uprchlíků. "Jsme oběti války. Chceme, aby diktátor (syrský prezident Bašár Asad) a organizace Islámský stát, což jsou dvě stránky stejné mince, odešli, abychom se mohli vrátit domů," prohlásila za potlesku demonstrantů jedna syrská uprchlice.

Ve středu předsedkyně městského sněmu Merce Conesaová prohlásila, že se stydí, že Španělsko dosud přijalo jen tisíc uprchlíků. Evropskou komisi zároveň vyzvala, aby začala přísně trestat státy, které neplní své závazky v tomto směru. Barcelona ještě v srpnu 2015 předložila plán pro přijetí uprchlíků ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Eritreje. Starostka Colauová loni vyjádřila politování nad tím, jak málo uprchlíků Španělsko přijalo, a v Bruselu kritizovala unijní reakci na migrační krizi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme