Uzavření bank zatím Řekové přijímají klidně. Někteří se připravili včas

Řecko se dostalo na samý okraj bankrotu. Banky jsou zavřené a bankomaty vydávají hotovost jen v omezené míře. Zřejmě poslední šance na dohodu mezi Aténami a jejich věřiteli je v úterý. Trhy už teď zareagovaly zřetelným poklesem, běžní Řekové ale berou zavedení kapitálové kontroly spíše s klidem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise dala řecké vládě oficiální svolení k dočasnému uzavření bank.

Atény tím sice porušují princip volného pohybu kapitálu v Evropské unii, podle komisaře pro finanční služby Jonathana Hilla je ale tento krok oprávněný, protože tím budou ochráněny banky v zemi.

Před sídlem Řecké národní banky v centru Atén vzrušeně diskutovalo několik desítek nespokojených důchodců a domáhalo se vstupu do budovy. To byl asi jediný protest, který se zatím v řecké metropoli objevil. Jinak lidé přijímají omezení přístupu ke svým penězům odevzdaně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Řecku mluvili zvláštní zpravodaj ČRo Pavel Novák a Jan Bureš, hlavní analytik Era – Poštovní spořitelny

Bezhotovostně je možné platit jen v některých obchodech. Až do poledne nevydávaly bankomaty peníze ani Řekům, ani majitelům zahraničních karet. Teď fungují minimálně automaty Řecké národní banky.

Přístroje bylo nutné přenastavit, aby z každého účtu vydávaly jen omezené množství peněz za den. Pro Řeky to má být maximálně 60 eur, tedy v přepočtu 1600 korun. Majitelé zahraničních účtů si mohou vybrat více.

„Nejsou tady případy, že by někdo bušil do bankomatu nebo že by nazlobeně odcházel. Vezmou si svých 60 eur a odcházejí. A jenom pokrčí rameny a jsou s tím jakoby smíření,“ informuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.

Věřitelé prý dali řecké vládě poslední nabídku, jak zabránit hrozícímu chaosu

Číst článek

Pana Nikose prázdné bankomaty nepřekvapily. Ví, co je kapitálová kontrola. „Nijak se mě to nedotkne, všechny peníze jsem si stačil vybrat už v sobotu,“ směje se mladý ekonom.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českých turistů, kteří se chystají do Řecka, nebo se odtamtud právě vrátili, se na Letišti Václava Havla ptala redaktorka Veronika Hlaváčová

Ani servírka Elena nemá s odpojenými bankomaty problém. Na účtu prý stejně nic nemá – dostává jen malý plat, a proto čeká na příští týden. Doufá, že na výplaty bude.

Obyvatelé Atén si prý bankrot ani odchod z eurozóny většinou nepřejí. Premiéra Tsiprase už sice nevnímají jako spasitele, stále ale věří, že to vláda zvládne a přijde s řešením, které bude pro Řecko důstojné. Objevují se ovšem i pochybnosti.

Českým turistům, kteří vyrážejí na dovolenou do Řecka, doporučují finanční odborníci vybavit se hotovostí, konkrétně eury nebo dolary.

Francouzská vláda nechce pád Řecka, pravicová opozice by se tomu nebránila

Číst článek

Čeští turisté odlétají do Řecka | Foto: Filip Jandourek

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme