Prezidenti a premiéři se shodli. Evropská unie kvůli zamezení šíření COVID-19 uzavře své vnější hranice

Na uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní se v úterý shodli premiéři a prezidenti členských zemí EU. Oznámil to předseda Evropské rady Charles Michel po téměř tři hodiny trvající videokonferenci s unijními lídry. Šéfové států a vlád se podle něho rovněž dohodli, že jejich země zajistí plynulou přepravu léků a potravin přes vnitřní hranice unie.

Aktualizováno Brusel (Aktualizováno: 21:40 17. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské rady Charles Michel | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Političtí představitelé 27 zemí na úterním videosummitu podpořili návrh komise, podle něhož budou moci po dobu 30 dnů cestovat lidé přes vnější hranice EU jen v nejnutnějších případech. Příslušné kroky by země měly spustit na vnějších hranicích bloku co nejdříve, podotkl Michel. Výjimku budou mít například lékaři, výzkumní pracovníci či diplomaté.

Evropská komise chce uzavřít hranice unie na 30 dní. Opatření potvrdí představitelé států na videosummitu

Číst článek

Lídři rovněž souhlasili s doporučeními týkajícími se uzavírání vnitřních hranic, k němuž sáhly některé země, včetně Česka, již dříve.

„Musíme zajistit přeshraniční transport léků, potravin a zboží a naši občané musí mít možnost dostat se do svých domovských zemí,“ popsal po jednání všeobecně odsouhlasené zásady šéf unijních vrcholných schůzek Michel.

Předseda Evropské rady dále dodává: „Chceme postupovat společně, chceme dosáhnout stejných cílů. Chceme společně odvrátit tuto hrozbu, chceme zpomalit tento virus.“

Výjimky

Zákaz se nebude vztahovat na cizince s dlouhodobým pobytem v unii či rodinné příslušníky občanů členských zemí. Výjimku budou mít například řidiči přepravující zboží, lékaři, výzkumní pracovníci či diplomaté.

Studenti na výměnném pobytu se mohou přes hranice vrátit domů. Tisíce českých studentů osloví ambasády

Číst článek

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové se nyní nepřipojilo Irsko s odůvodněním, že nechce omezit provoz na hranici s Británií, která zatím k žádným opatřením nesáhla.

Unijní prezidenti a premiéři v úterý podle von der Leyenové rovněž jednomyslně podpořili návrhy Evropské komise na uvolnění pravidel pro státní pomoc a fiskálních zásad, které mají zmírnit dopad koronavirové pandemie na nejzasaženější hospodářská odvětví.

„Rychlopruhy“

Na řadě hraničních přechodů se kvůli zdlouhavým kontrolám tvoří mnohahodinové kolony kamionů. Podle von der Leyenové politici podpořili návrh na vytvoření „rychlých pruhů“, které by v rámci hraničních kontrol byly k dispozici pro léky a další prioritní náklad.

Politici se také domluvili, že na dálku budou kvůli koronaviru jednat každý týden. Podle Michela se prostřednictvím videopřenosu uskuteční také na příští týden naplánovaný řádný březnový summit EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme