Uzbecké město Kara-su znovu kontrolují vládní vojáci

Vládní vojáci znovu převzali moc nad východouzbeckým městem Kara-su a bez krveprolití zajali tamní vůdce vzbouřenců. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní obyvatele. Povstalci ve středu tvrdili, že mají Kara-su pod kontrolou, a prohlašovali, že chtějí z Uzbekistánu vytvořit islámský stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzbečtí vojáci zaujímají pozice | Zdroj: ČTK

Podle místních občanů dvacetitisícové Kara-su obsadilo v noci na dnešek asi 1000 vládních vojáků, kteří zadrželi vůdce rebelů Bachťajra Rachimova a nejméně tři jeho stoupence. Povstalci údajně nebyli ozbrojeni a při zatýkání nezazněl jediný výstřel.

Povstání v Kara-su začalo v sobotu, kdy také město po útocích vzbouřenců na policejní a vládní budovy opustili vládní představitelé. Dnes se prý do města vrátili. Poblíž mostu spojujícího Kara-su s nedalekým Kyrgyzstánem bylo dnes vidět několik pohraničníků a asi dvacítku vojáků třímajících kalašnikovy.

Akce uzbecké armády v Kara-su přichází poté, co vládní síly v pátek zahájily palbu do demonstrantů v blízkém Andižanu, kde podle místních nevládních organizací usmrtily asi 750 lidí, včetně žen a dětí. Uzbecká vláda autoritářského prezidenta Karimova tvrdí, že že vojáci nestříleli do civilistů a uvádí jen 169 mrtvých převážně z řad "banditů".

Britský ministr zahraničí Jack Straw vyzval, aby násilnosti v Uzbekistánu vyšetřil nezávislý mezinárodní tým. Jak šéf britské diplomacie řekl v televizi BBC, objasnění skutečnosti může přispět i k řešení příčin nespokojenosti v tamní oblasti.

"Je navýsost důležité pro stabilitu uzbecké společnosti, stejně jako pro věrohodnost uzbecké vlády, aby se zcela vyjasnilo, co se stalo. Vyzývám proto prezidenta Karimova, aby dal okamžitý souhlas nevládním organizacím, mezinárodním institucím a diplomatům k nezávislému mezinárodnímu vyšetřování násilností v Andižanu," prohlásil Straw.

Andižan včera navštívila delegace složená ze západních diplomatů a novinářů. V delegaci byl i český velvyslanec v Uzbekistánu Aleš Fojtík. Do školy číslo 15, kde byli mrtví včetně žen a dětí údajně shromažďováni, se však diplomaté nedostali.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme