Konec Potěmkinových vesnic v Uzbekistánu. Tomu, kdo nařízení prezidenta poruší, hrozí vězení

Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev se rozhodl skoncovat s hluboce zakořeněnou praxí okázalých, ale falešných dekorací doprovázejících návštěvy vlivných politiků v uzbeckých městech. Organizátoři bleskových úklidových kampaní, jednorázových květinových výzdob a organizovaných projevů štěstí a prosperity lidu budou prý napříště trestáni vězením.

Taškent Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev | Zdroj: Reuters

„Potěmkinovy vesnice“ demonstrující údajný blahobyt a zakrývající často chmurnou skutečnost byly v bývalém Sovětském svazu běžnou součástí oficiálních návštěv partajních tajemníků a regionálních stranických bossů.

Národní klenot plov. Nahlédněte do restaurace, kde voní pět kotlů pro 5000 mlsných strávníků

Číst článek

V Rusku i ostatních bývalých sovětských republikách přežívají dodnes, což v bohaté míře platilo i o středoasijském Uzbekistánu za vlády bývalého autoritářského vládce Islama Karimova.

Zakrývání omšelých průčelí, bílení špinavých obrubníků, spěšné vysazování alejí, zdobení výloh, generální úklid ulic a prostranství byly v Taškentu a ostatních velkých uzbeckých městech samozřejmou součástí příprav na návštěvu vůdce.

Podle médií se vyskytly případy, kdy studenti museli lepit chomáče bavlny na opuštěné strniště, aby vznikl dojem bohaté úrody. V ulicích lemujících trasu vládní kolony se lepily papírové květy na větve stromů, budovaly se falešné skleníky.

Karimovův nástupce Mirzijojev slíbil reformy a s praxí přikrášlování skutečnosti se rozhodl skoncovat. Poslední kapkou byla podle agentury Reuters smrt jisté učitelky, která se před prezidentovou cestou do Samarkandu musela zapojit do úklidu jedné místní silnice a srazilo ji auto.

Prezidentský mluvčí Komil Allandžonov v Taškentu oznámil, že vláda z rozhodnutí Mirzijojeva musí zakázat mobilizaci veřejných zaměstnanců k nárazovému zušlechťování měst a vítání delegací. Pokyn se vztahuje i na vítání šéfů regionálních samospráv a členů vlády. Kdo nařízení poruší, čeká ho prý vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme