Uzbekistán

Vnitrozemský stát ve Střední Asii. V severní části, na hranicích s Kazachstánem, se rozkládá vysychající Aralské jezero. Hospodářsky málo rozvinutý stát s velkým nerostným bohatstvím (zemní plyn, neželezné kovy, zlato). Vyváží se zejména bavlna, spotřební zboží a koncentráty neželezných kovů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít


Klikněte pro celou mapu

Uzbekistán vyhlásil nezávislost na Sovětském svazu v roce 1991. U moci však zůstala komunistická strana, přejmenovaná na Lidově demokratickou stranu. V prosinci 1992 byla schválena nová ústava, která uzákonila demokratický pluralitní systém, ale zároveň posílila pravomoci prezidenta. Prezident Islom Karimov využil války v sousedním Tádžikistánu jako záminky k potlačení opozice v zemi. Opoziční strany nebyly oficiálně uznány, jejich členové byli pronásledováni a vězněni.

Objevení ropy ve Ferganské kotlině otevřelo uzbeckému hospodářství nové perspektivy. Hospodářské reformy však probíhají pomalu. Životní úroveň obyvatel prudce poklesla v důsledku růstu cen pšenice, kterou země dováží, a poklesu cen bavlny, kterou země vyváží. Inflace zůstává vysoká.

Uzbekistán v přehledu:

Oficiální název: Republika Uzbekistán

Rozloha: 447 400 km2

Obyvatelstvo: 22 912 000

Hlavní město: Taškent

Náboženství: 88 % muslimové, 9 % pravoslavní

-kol- Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme