V Adžárii se zavřely všechny školy

V gruzínské autonomní republice Adžárii zostřují podmínky výjimečného stavu. Adžárský předák Aslan Abašidze, který se odmítá podřídit gruzínské centrální moci, prohlásil, že desetidenní ultimátum prezidenta Saakašviliho je nesplnitelné. Očekává proto válku. Rozhodl o dvoutýdenním přerušení výuky ve školách a vyhlásil zostření podmínek výjimečného stavu. Saakašvili požaduje rozpuštění a odzbrojení polovojenských adžárských oddílů a ukončení represí proti opozici v autonomní oblasti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničený most mezi Adžárií a Gruzií | Zdroj: ČTK

"Očekáváme válku, podmínky stanovené Michailem Saakašvilim nepovažujeme za ultimátum, protože fyzicky Adžarskou republiku není možné za 10 dní odzbrojit." Tato slova v noci na dnešek doplnil adžarský vůdce Aslan Abašidze rozhodnutím o dvoutýdenním přerušení výuky škol od základních až po vysoké. Vyhlásil také zostření podmínek výjimečného stavu, které podle něj mají tvrdě dopadnout na všechny, kteří by se snažili o svržení adžarské moci. K rozpuštění a odzbrojení polovojenských oddílů i ukončení represí proti opozici v Adžárii vyzval prezident Saakašvili poté, co dal Abašidze vyhodit do vzduchu tři mosty, spojující autonomii s ostatními regiony Gruzie.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme