V Afghánistánu by podle Británie měli působit vojáci NATO

Britský ministr obrany John Reed by rád do jižní části Afgánistánu poslal vojáky Severoatlantické aliance. NATO by tam podle něj mělo posílit bezpečnost a zasáhnout proti obchodu s drogami. Británie také uvažuje o posílení svého kontingentu v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

horský masiv s jeskynním komplexem Tora Bora | Foto: Robert Mikoláš

Britský ministr obrany po rozhovorech s jeho afghánským protějškem v Kábulu řekl, že bude zapotřebí vyřešit rozdílné názory Aliance v otázce, zda by její vojáci měli zaujmout bojovnější roli. Podle názoru Francie, Německa a Španělska, by se vojáci měli soustřeďovat na pořádkovou činnost.

Severoatlantická aliance má v Afghánistánu na 12 000 vojáků, hlavně na severu a západě země. Spojené státy mají v Afghánistánu 18 000 vojáků a chtějí, aby NATO uplatňovalo aktivnější roli, zvláště na jihu země.

Mluvčí britského ministerstva obrany oznámil, že se uvažuje o značném zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu. K nynějším 900 by se přidaly snad až 4 tisíce dalších. Británie má převzít velení vojska NATO v květnu příštího roku.

Milan Kocourek, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme