V Afghánistánu eskaluje spor o viníka vraždy bývalého prezidenta

V Afghánistánu eskaluje spor o to, kdo zabil Burhanuddína Rabbáního, bývalého prezidenta pověřeného vyjednáváním s radikálním Talibanem. Zahynul při výbuchu 20. září. Útočník odpálil nálož ukrytou v turbanu. Kábul obvinil z atentátu pákistánsko-afghánský klan Hakkáníů, který prý podporuje pákistánská tajná služba. Vůdce klanu, Sirádž Hakkání, ale podíl na Rabbáního vraždě odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý afghánský prezident Burhánuddín Rabbání

Bývalý afghánský prezident Burhánuddín Rabbání | Zdroj: ČTK

Sirádž Hakkání v rozhovoru pro BBC popřel i kontakty s pákistánskou zpravodajskou službou ISI, o kterých se spekuluje: „S pákistánskými a dalšími tajnými službami jsme jednávali, když jsme bojovali proti Sovětům, ale od příchodu Američanů žádné styky neudržujeme."

V audionahrávce pro BBC také mluvil o vztahu Hakkáníů a Talibanu. „Posloucháme mullu Umara, vůdce Talibanu. V rámci Talibanu plníme zvláštní úkoly," řekl BBC Sirádž Hakkání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Afghánistánu jsme na Rádiu Česko mluvili se zahraničněpolitickým analytikem ČRo Milanem Slezákem.

Zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák na Rádiu Česko vyjádřil přesvědčení, že podezření afghánské vlády, že je za vraždu Rabbáního zodpovědná hakkáníovská síť, je oprávněné.

„Nemůžeme věřit druhému muži hakkáníovské sítě, že na tom nemá vůbec žádný podíl. K řadě posledních spektakulárních útoků na civilní i vojenské cíle se přihlásil Taliban, avšak spekulovalo se, že za tím je právě hakkáníovská síť. A já bych tomu věřil. Ta síť je velice dobře připravena,“ uvedl.

Taliban můře být donucen k jednání za pomoci násilí

Zahraničněpolitický komentátor připomněl, že ačkoliv se v Afghánistánu bojuje už téměř 10 let, vítězství nedosahuje ani jedna strana. „Všechny pokusy afghánské vlády i Západu sednout si s Talibanem k jednacímu stolu zatím selhaly. A zdá se, že ve vládě USA teď převládl názor, že Taliban a jeho spojenci mohou být donuceni k jednání spíše za pomoci násilí,“ uvedl komentátor.

Nepůjde už podle něj pravděpodobně o pozemní operace Západu, který má dnes v Afghánistánu více než 100.000 vojáků, ale spíše se bude spoléhat na údery vedené z bezpilotních letadel. „Tato kontroverzní taktika Americe vychází,“ dodal.

Pákistán podíl na vraždě Rabbáního odmítá

Afghánský prezident Hamíd Karzáí po zářijové vraždě exprezidenta Rabbáního, mírového vyjednavače s Talibanem, prohlásil, že s radikály už jednat nebude, a že se místo toho zaměří na dialog se sousedím Pákistánem, který Kábul také obviňuje z podílu na vraždě Rabbáního.

Islámábád ale jakékoliv spekulace o tom, že by pákistánská tajná služba měla v útoku prsty, popírá. Nicméně, jak upozornil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Jaromír Marek, kritika se na Pákistán valí ze všech stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci Pákistánu na obvinění z podílu vraždy Rabáního shrnul v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Jaromír Marek.

Nedávno americká armáda obvinila Pákistán právě z podpory nejrůznějších útoků, které jsou vedeny i vůči zahraničním spojeneckým jednotkám. Islámábád v této souvislosti dokonce pohrozil, že pokud bude takto osočován, vypoví strategické spojenectví Spojeným státům, což by podle komentátorů situaci v regionu značně zkomplikovalo.

Milan Slezák, Jaromír Marek, Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme