V Afghánistánu nalezena těla zabitých žurnalistů

Těla čtyř novinářů, které v pondělí zastřelili neznámí ozbrojenci, našli jejich kolegové a identifikovali je. O život přišli televizní kameraman z Austrálie a fotograf z Afghánistánu, kteří pracovali pro agenturu Reuters, novinářka z italského listu Corriere della Sera a španělský reportér deníku El Mundo. Oběti jely v konvoji osmi vozidel vezoucích asi desítku zahraničních novinářů z Dželálábádu do Kábulu. Vrahové zřejmě náleželi k Talibanu, nelze ale vyloučit, že šlo o bandity. Bojovníci Talibanu, obklíčení v severoafghánském Kunduzu, zatím dostali další tři dny na vyjednání kapitulace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják Severního spojenectví | Zdroj: ČTK

Australskému kameramanovi Harrymu Burtonovi i fotografovi afghánského původu Azizulláhovi Haidarimu bylo 33 let. Haidari strávil polovinu svého života jako uprchlík v Pákistánu a chystal se začít pracovat ve své vlasti. Burton si získal renomé, když informoval o násilnostech na Východním Timoru v roce 1999. Jak informuje spolupracovnice ČRo 1 - Radiožurnálu v Itálii Vědunka Lunardi, Maria Grazia Cutuli z italského listu Corriere della Serra měla 39 let a upozornila na sebe reportážemi ze Rwandy i z Balkánu. Vyprávěla také o zotročování dětí v Beninu. V Afghánistánu nalezla ampule s otravným plynem a před svou smrtí ještě stihla svůj článek odeslat do Itálie. 46letý Španěl Julio Fuentes pracoval jako zvláštní zpravodaj madridského deníku El Mundo. Během své kariéry informoval například o událostech v Salvadoru, Bosně a Čečně.

V Kunduzu je zřejmě 10 tisíc ozbrojenců Talibanu, včetně asi tří tisíc cizinců - především Arabů, Čečenců a Pákistánců. Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Tádžikistánu Petra Voldána přesunulo velení Severního spojenectví k obklíčenému městu zálohy z Panšírské doliny. Stoupenci Talibanu zatím ignorovali ultimátum ke složení zbraní, dostali však další tři dny na vyjednání kapitulace. Mluvčí opozičního Severního spojenectví agentuře AP řekl, že se tak snaží vyhnout zbytečnému krveprolití. Talibanští velitelé už dříve dali najevo, že se vzdají pouze pod podmínkou zaručení bezpečnosti cizincům, kteří v Kunduzu bojují po jejich boku.

Protitalibanská Severní aliance se zúčastní konference o nové vládě v Afghánistánu, která začne pod záštitou OSN v pondělí v Berlíně. V Kábulu to oznámil zvláštní vyslanec OSN pro Afghánistán Francesc Vendrell. Vyslání delegace do Německa potvrdil i ministr zahraničí Severní aliance Abdalláh Abdalláh. Konference se mají zúčastnit všechny etnické a politické proudy v Afghánistánu, včetně bývalého afghánského krále.

Američané začali nabízet peněžitou odměnu za pomoc při dopadení Usámy bin Ládina a jeho teroristů z Al-Káidy také obyvatelům Afghánistánu. O odměně ve výši 25 miliónů dolarů informují prostřednictvím rozhlasového vysílání. Ve výzvě jsou kromě bin Ládina výslovně jmenováni další vedoucí představitelé Al-Káidy, o nichž panuje přesvědčení, že se skrývají na afghánském území. Všichni jsou podezřelí z účasti na pumových útocích na americká velvyslanectví v Africe v roce 1998, na americkou loď USS Cole v Jemenu v roce 2000 a na New York a Washington 11. září 2001. Podle listu US Today se do honu na bin Ládina v jižním Afghánistánu zapojí na 1600 příslušníků americké námořní pěchoty.

Milan Kopp, Petr Voldán, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme