V Afghánistánu pátrají po tělech členů Al-Káidy

Nejméně 500 Talibů a příslušníků organizace Al-Káida zahynulo podle afghánského velení za posledních 14 dní v horách provincie Paktíja. Jak hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, dnes jednotky afghánského ministerstva obrany prohledávaly jeskyně a podzemní úkryty na jih od správního střediska provincie - města Gardez, našly však jen několik těl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afghánští bojovníci | Zdroj: ČTK

Místní obyvatelé se podle Petry Procházkové domnívají, že většině rebelů se podařilo uniknout. Oficiální afghánské zdroje ale tvrdí, že při bombardování byla zcela zničena řada úkrytů teroristů ve skalách a těla jsou s největší pravděpodobností pohřbena pod tlustou vrstvou kamení.

Vojáci provládních sil se snaží proniknout do některých míst, kde se ještě před několika dny bránili rebelové, ale v oblasti je velké množství min, což hledání značně zpomaluje. Zároveň se začalo s vyslýcháním svědků z řad místních obyvatel, kteří přišli do styku s Taliby a příslušníky Al-Káidy. Existuje vážné podezření, že některé paštunské kmeny pomohly rebelům uniknout z obklíčení a překročit pákistánskou hranici.

V jeskyních v údolí Šahi-Kot, opuštěných bojovníky Al-Káidy, vojáci objevili zhruba dvě desítky těl. Američtí experti provedli testy DNA, aby zjistili, jestli mezi zabitými nejsou hledaní vůdcové této teroristické sítě.

Německo mezitím potvrdilo, že prodlouží mandát svých jednotek v mírových silách v Afghánistánu. Nadále však odmítá převzít jejich velení po Britech, kteří opouštějí velící stanoviště koncem dubna. Ke změně tohoto stanoviska německé představitele nepřiměl ani afghánský prozatímní premiér Hamid Karzáí během své návštěvy Berlína.

Karzáí v průběhu svých jednání v Berlíně opakovaně vyzval Německo, aby se ujalo velení ISAFu a mezinárodní společenství, aby rozšířilo územní a početní působnost modrých baretů. Kancléř Schröder mu přislíbi, že Němci zůstanou v zemi i nadále, ale velení rozhodně nepřevezmou. Důvodem jsou finanční problémy bundeshwehru, které ohrožují nasazení vojáků v zahraničí. Berlín přesto letos poskytne Kábulu pomoc v hodnotě 80 milionů eur a bude se podílet na obnově policejního a školského systému v Afghánistánu.

Marika Táborská, Petra Procházková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme