V Afghánistánu se vyostřila politická krize

Afghánistán se dostal do krize, která opět oslabí legitimitu volených politiků a naopak posílí ozbrojené odpůrce vedení země. Shoduje se na tom řada pozorovatelů v reakci na nejnovější vývoj kolem prezidentských voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: US Department of Defense

S poukazem na možnost podvodů i ve druhém kole z nich odstoupil opoziční politik Abdalláh Abdalláh. O přízeň voličů se tak má ucházet jediný kandidát -- Hámid Karzaí, tedy dosavadní prezident.

Karzaí vzkázal že odstoupení Abdalláha je "velmi nešťastné", ale že volby mají příští sobotu stejně proběhnout. Také americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová už předem prohlásila, že i s jedním kandidátem volby neztrácejí na legitimitě.

Většina pozorovatelů v Kábulu má ale přesně opačný názor, bez ohledu na to, jestli bude Karzaí vyhlášen prezidentem už teď, anebo až po druhém kole. Jako cesta z krize se zmiňuje svolání Velké džirgy, tedy tradičního shromáždění afghánských kmenových vůdců.

Podle britského deníku The Times byla přitom nadosah dohoda, kterou mezi oběma rivaly prosazovala OSN. Abdalláh měl uznat vítězství favorizovaného Karzaího i bez druhého kola, a měli si rozdělit ministerstva a jednotlivé provincie. Pak ale jednání zkrachovala.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme