V Afghánistánu se zřítil americký vrtulník, dva vojáci zahynuli

V horách na severním Afghánistánu se zřítila helikoptéra amerického námořnictva. Ve stroji typu CH-53E letělo celkem sedm mužů, dva z nich nehodu nepřežili a ostatních pět na palubě bylo zraněno. Americké vojenské zdroje ale vylučují, že by na vrtulník někdo zaútočil. Premiér prozatimní afghánské vlády Hamíd Karzáí mezi tím pokračuje ve své první oficiální zahraniční cestě, dnes přiletěl do Tokia.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sikorsky CH-53E

Sikorsky CH-53E

Podle ministra obrany Donalda Rumsfelda zatím nic nenasvědčuje tomu, že havárii zapříčinila nepřátelská střelba. Kapitán americké námořní pěchoty Tom Bryant uvedl, že helikoptéra letící do Kábulu havarovala při nouzovém přistání v hornaté oblasti nedaleko od místa startu z letecké základny Baghram severně od Kábulu. Dva z pěti zraněných vojáků jsou v kritickém stavu. Vrtulník měl za úkol zásobovat speciální komanda, která pátrají po vůdcích Al-Káidy a Talibanu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O. Krupauerová o havárii vrtulníku

Zatím nejhorší ztrátu utrpěla americká armáda v oblasti 9. ledna, když se na jihovýchodě Pákistánu zřítil tankovací letoun - zahynulo tehdy všech sedm vojáků na palubě.

Cílem premiérova zahraničního turné je získat prostředky na obnovu afghánského hospodářství, zničeného válkami a suchem. Saúdská Arábie, kam Karzáí zavítal nejdříve, už slíbila Afghánistánu výraznou ekonomickou podporu. Afghánská vláda však stále častěji upozorňuje, že veškerá finanční pomoc zůstává pouze na papíře a že bude muset brzy vyhlásit totální bankrot.

Karzáí zamířil ze Saúdské Arábie do Tokia na dvoudenní konferenci o obnově Afghánistánu, kde se setká s představiteli šedesáti zemí. Podle expertů potřebuje země na prvních pět let nejméně 15 miliard dolarů. Z toho 1,5 miliardy slibují Spojené státy. Kromě nich Karzáí očekává nejvýraznější podporu od Francie, Německa, Japonska a Saúdské Arábie, které naopak slibuje vydání dvou stovek občanů této země, kteří sedí v afghánských věznicích za účast v oddílech teroristické organizace Al-Kaidá. Premiér prozatimní vlády pak odletí přes Čínu do USA, kde se potká s americkým prezidentem Georgem Bushem.

Hranici s Pákistánem překročilo v posledním týdnu kolem šesti tisíc afghánských uprchlíků. Země ve středu znovu otevřela hraniční přechod Čaman, který byl skoro 2 týdny uzavřen. Za tu dobu se před závorami vytvořil zástup více než 4000 prchajících. Čekání se stalo osudné pro sedm dětí, které zemřely na následky mrazu a hladu. Na jiném hraničním přechodu Turcham se naopak vracejí lidé nazpátek do Afghánistánu. Denně hranici překročí asi tisíc osob.

Vůdce Talibanu mulla Muhammad Umar je podle kandahárského guvernéra Guly Aghy stále v Afghánistánu a tamní kmeny ho pronásledují z místa na místo. Agha zdůraznil, že až se podaří šéfa Talibanu chytit, bude zatčen. Umar byl v jihoafghánském Kandaháru v době, kdy se jeho talibanští obránci vzdali vlády nad městem. Za nejasných okolností ale zmizel. Společně se šéfem teroristické sítě Al-Káida figuruje v čele amerického seznamu nejhledanějších osob.

Olga Krupauerová, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme