V Afghánistánu umírá stále více civilistů

V Afghánistánu se radikálně zvýšil počet civilistů, kteří zahynuli při akcích amerických vojáků a Severoatlantické aliance. Meziročně šlo o nárůst o 76 procent. Spočítalo to americké ministerstvo obrany. Od ledna do dubna zabili koaliční vojáci v Afghánistánu 90 civilistů. Loni jich za stejné období zahynulo 51.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raněný civilista v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

O civilních ztrátách se ale nemluvilo jen v Pentagonu, ale i v Bílém domě. Americký prezident Barack Obama tam přijal svého afghánského kolegu Hamída Karzáího, který by měl zítra ukončit návštěvu Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Afghánistánu mluvil na Rádiu Česko Petr Přibík, bývalý český velvyslanec v Afghánistánu a Pákistánu.

„Zavedli jsme mimořádná opatření, jen abychom zabránili civilním ztrátám,“ řekl americký prezident a znovu zdůraznil, že Spojené státy i jejich partneři se budou ze všech sil snažit, aby se vyhnuli akcím, které by mohli ublížit afghánským civilistům. „Koneckonců, snažíme se chránit Afghánce před radikálním Talibanem, který má na svědomí převážnou většinu civilních ztrát,“ dodal Obama.

Jeho afghánský protějšek, Hamíd Karzáí, podotkl, že skoro 10 let po pádu někdejšího vládního hnutí Taliban jsou vztahy mezi Kábulem a Washingtonem nebývale pevné: „Někdy spolu mluvíme otevřeně a ta upřímnost náš vztah posiluje a přispívá k našim úspěchům. Naše země jsou dnes k sobě navzájem připoutány pevněji, než kdy předtím,“ řekl v Bílém domě afghánský prezident.

Afghánské opium podraží

Z Afghánistánu pochází kolem 92 procent opia na světovém trhu. Afghánská maková pole ale teď podle informací BBC napadla plíseň. Úřad OSN pro drogy a kriminalitu odhaduje, že letošní produkce opia ve srovnání s loňským rokem klesne asi o čtvrtinu, a tím stoupne cena opia. Produkce opia přitom přináší zisky radikálnímu Talibanu.

I přestože se tamní vláda a spojenci snaží produkci opia omezit, příliš se jim to nedaří. Podle bývalého českého velvyslance v Afghánistánu a Pákistánu Petra Přibíka je to tím, že se opium pěstuje hlavně v provinciích, které ovládá Taliban:

„Radikálně omezit pěstování opia se podaří až nad Kandahárem a Helmlandem, kde se ho vyrábí nejvíce, budou mít kontrolu spojenci. Protože v řadě provincií se pěstování makovic sice podařilo omezit, to ale byly provincie, kde velké úrody nevykazovaly nic. Navíc se především na jihu úbytek osevních ploch nahradil kvalitnějším osivem. To znamená, že nové makovice vydají více. Zemědělci kráčejí s dobou a vyrábějí kvalitnější opiáty.“

Martina Mašková, Helena Berková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme