V Afghánistánu začala působit první česká bezpečnostní agentura

Byznys se žoldnéry soukromých armád, bezpečnostních agentur, které působí válečných oblastech, je přitom celosvětovým fenoménem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž nesoucí dřevo s dětmi

Muž nesoucí dřevo s dětmi | Foto: Břetislav Tureček

Jiří Lenz, jednatel a instruktor agentury Česká bezpečnostní akademie, která afghánskou zakázku získala, ve Světě o deváté připomněl, že tato zakázka začala přes Českou středoasijskou komoru a jejím úkolem bude chránit podnikatele v Afghánistánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu ve Světě o osmé mluvili Jiří Lenz, jednatel a instruktora agentury Česká bezpečnostní akademie a Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik

„Ve firmě není jediný civilní člověk, všichni jsou bývalí policisté, vojáci. Je tam i několik příslušníků cizinecké legie. Všichni prošli konflikty, to znamená, stříleli a bylo po nich i stříleno, což je v dnešní době důležité.“

Jak poznamenal, zásah musí být vždy v nutné obraně či krajní nouzi. „To znamená při pomoci, nikdy, že bychom si něco začínali,“ zdůraznil Lenz.

Lukáš Visingr, vojenský a bezpečnostní analytik souhlasil s názorem, že služby takovýchto ‚soukromých‘ armád budou v budoucnosti využívat i bezpečnostní složky států. Ten trend je možné pozorovat řadu let. Má to celo řadu výhod: zejména vyšší efektivnost finanční a bojovou.“

Za problém pak považuje zodpovědnost v případě úmrtí civilisty. „Operují v právnickém vakuu. Neexistuje mezinárodní legislativa, která by působení agentur upravovala.“

Síly NATO zabily v Afghánistánu reportéra britské BBC
Válka proti terorismu: Co dala a vzala české armádě
Války zrozené z 11. září nestály za to, říkají Američané

Karolína Dubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme