V Afghánistánu znovu umírali američtí vojáci

Nejméně čtyři muže ztratili Američané při explozi rakety na jihu Afghánistánu. Americké ministerstvo obrany incident potvrdilo s tím, že se jednalo o nehodu. Počet obětí možná ještě poroste, protože několik vojáků je nezvěstných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

likvidace munice v Afghánistánu | Foto: ČTK/AP

Podle mluvčího provinční vlády v Kandaháru Chalida Paštúna likvidovali američtí vojáci v okamžiku exploze dynamitem nevybuchlou munici včetně raket. Incident se odehrál asi tři kilometry severovýchodně od Kandaháru. Americké ministerstvo obrany zatím odmítá počet mrtvých a raněných oficiálně upřesnit.

Od počátku americké války proti terorismu zahynulo v souvislosti s operací v Afghánistánu již 32 příslušníků amerických ozbrojených sil. Další ztráty na životech se dají předpokládat také v důsledku očekávané ofenzívy rebelů.

Jak z Afghánistánu hlásí spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková, ozbrojené síly Talibanu a organizace Al-Káida jsou stále aktivnější. Afghánští velitelé hodnotí aktivizaci rebelů jako počátek partyzánské ofenzívy, která bude nabírat na intenzitě s blížícím se zasedáním Lója džirgy - afghánského velkého shromáždění kmenových a religiózních vůdců a představitelů provincií.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková - rebelové chystají ofenzívu

Lója džirga má začít 10. června a v jejím čele pravděpodobně stane bývalý afghánský král Muhammad Záhir Šáh, který by se měl během tohoto týdne vrátit z mnohaletého italského exilu zpět do vlasti.

Olga Krupauerová, Marika Táborská, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme