V Afghánistánu zůstane do začátku příštího roku 8400 amerických vojáků, oznámil Obama

Spojené státy nechají v Afghánistánu minimálně do začátku příštího roku 8400 vojáků. Oznámil to americký prezident Barack Obama. Situace v zemi je podle něj i nadále nestabilní a afghánské bezpečnostní složky nejsou ještě dostatečně silné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama | Zdroj: Reuters

Úkoly amerických sil v Afghánistánu zůstávají podle amerického prezidenta Baracka Obamy stále stejné.

Vojáci tak budou nadále cvičit afghánské síly a bojovat proti islamistickému hnutí Tálibán a dalším skupinám. „Tálibán zůstává hrozbou,“ řekl dnes Obama ve svém prohlášení v Bílém domě.

Americké jednotky nejspíš zůstanou v Afghánistánu až do konce Obamova prezidentského mandátu, který končí v lednu. Co bude dál, rozhodne tedy až jeho nástupce.

„Rozhodnutí prezidenta Obamy ponechat v Afghánistánu 8400 amerických vojáků vítám. Je to důkaz pokračující spolupráce mezi našimi národy k dosažení společných cílů,“ reagoval afghánský prezident Ašraf Ghaní.

Obamova administrativa sice stahuje americké vojáky z Afghánistánu, ale ne tak rychle, jak původně plánovala. V Afghánistánu nyní působí přibližně 9800 příslušníků americké armády. Na začátku roku 2017 se měl původně jejich počet snížit na 5500.

Islamistické hnutí Tálibán vládlo v Afghánistánu v letech 1996 až 2001, než ho svrhla americká invaze. USA do Afghánistánu vstoupily proto, že Tálibán podle nich poskytoval útočiště představitelům teroristické sítě Al-Káida, která podle Washingtonu stála za útoky na New York a Washington z 11. září 2001.

Anna Kottová, Iva Kestřánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme