V africkém Mali znovu povstali Tuaregové. Civilisté prchají do sousedních států

Humanitární krize na severu afrického Mali eskaluje. Kvůli nové vlně konfliktu mezi armádou a tamními povstalci z pouštního národa Tuaregů už podle OSN uteklo do sousedních států skoro padesát tisíc lidí a další desítky tisíc se přesunuly uvnitř země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor Dadaab v Keni.

Uprchlický tábor Dadaab v Keni. | Foto: UNICEF

K obnovení bojů došlo minulý měsíc po dvou letech relativního klidu zbraní, patrně i v důsledku návratu tuarežských rebelů z Libye, kteří tam bojovali na straně svrženého Kaddáfího režimu.

Počet uprchlíků do Mauritánie, Nigeru a Burkiny Faso se během posledních deseti dnů zdvojnásobil. Podle organizace Amnesty International mají nové boje v severním Mali nejtvrdší dopad na tamní civilisty za posledních 20 let. Situaci zhoršuje dlouhodobé sucho v Sahelu a taky absence vlády práva na severu Mali.

Asi dvoumilionové etnikum Tuaregů, lidí berberského původu, se ocitlo po dekolonizaci západní Afriky v několika nových zemích, ve kterých se jeho příslušníci cítili diskriminovaní.

V Čadu, Nigeru i Mali proto opakovaně pozvedli na obranu svých zájmů zbraně, postupně se ale jejich guerrilový boj začal prolínat s banditismem či terorismem.

Aktuální ofenzívu malijských Tuaregů odsoudilo společenství států západní Afriky.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme