V Albánii probíhají klíčové volby

V Albánii, jedné z nejchudších zemí Evropy, dnes začaly klíčové volby. Mají potvrdit, jestli se v zemi, zmítané v posledních desetiletí chaosem, už ujaly demokratické principy, nebo i tentokrát budou lidové hlasování provázet násilné incidenty a protesty jednotlivých stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby v Albánii | Zdroj: ČTK

Souboj nesmiřitelných rivalů a dinosaurů albánské politiky - takové bude podle všech průzkumů dnešní volební klání. Bývalý prezident Sali Berisha a jeho Demokratická strana Albánie a současný socialistický premiér Fatos Nano se střídají u moci od pádu diktátorského režimu na počátku devadesátých let.

Kartami může zamíchat bývalý Nanův chráněnec a rovněž někdejší premiér Ilir Meta, který by rád monopol socialistů a demokratů narušil a stal se rozhodujícím jazýčkem na vahách. Programy jednotlivých rivalů se nijak neliší: všichni slibují vstup do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Jinak se osočují z rozkrádání, mafiánství a korupce.

O hlasy voličů bude bojovat celkem 27 politických stran a koalicí, které spolu postavily 1253 kandidátů. Albánské Lidové shromáždění je pak pouze jednokomorové a má 140 poslanců. Z těch je 100 voleno na základě většinového principu a 40 podle poměrného systému na čtyři roky. Na korektní průběh voleb bude dohlížet 3500 albánských a 400 zahraničních pozorovatelů. Aby se předešlo nepokojům, byla mobilizována policie i armáda.

Klára Stejskalová, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme