V albánských parlamentních volbách zvítězila pravicová Demokratická strana

První odhady výsledků albánských voleb staví do pozice vítěze pravicovou Demokratickou stranu premiéra Aliho Berishy. Získala přibližně polovinu všech hlasů s velkým náskokem před druhou v pořadí Socialistickou stranou Ediho Ramy, starosty albánské metropole Tirany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

albánský premiér Sali Berisha | Zdroj: ČTK

Odborný odhad na základě průzkumu veřejného mínění po odchodu z volebních středisek stanovil Institut pro humanitní studia z Kosova Gani Bobi. Její ředitel Shkelzen Maliči pro Český rozhlas uvedl: "Zjistili jsme, že dosud vládnoucí Demokratická strana by měla získat 76 křesel ve stočtyřicetičlenném parlamentu a socialisté 60."

Pracovníci Institutu vyzpovídali 10 000 voličů s ohledem na sociální skupinu, věk a pohlaví. Stoupenci Saliho Berishy začali na základě tohoto odhadů slavit vítězství.

Parlamentní volby v Albánii byly testem pro další přibližování země k Evropské unii. Na většině míst panoval klid a hlasování proběhlo bez problémů. V řadě volebních středisek ale zaznamenali porušení volebních pravidel.

Do jednoho volebního střediska přinesli volební urnu už s vyplněnými lístky uvnitř. Na řadě míst byly nesrovnalosti ve volebních seznamech. V několika dalších se objevily spory mezi zástupci jednotlivých stran v komisích. Několik případů násilí se víc nerozšířilo. Ve velké většině volebních středisek v hlavním městě i v regionech byl klid a pořádek.

Volby v Albánii se neodehrály úplně podle evropských měřítek. Tak je zhodnotila mise zahraničních pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Je ale v silách země tyto nedostatky napravit. Jedním z nich je bezprostřední zasahování představitelů politických stran přímo ve volebních střediscích, kdy se snažili ovlivňovat voliče, nebo hromadné hlasování celými rodinami.

Přečtěte si také:
Albánci volí nový parlament
Albánie se zklidňuje před nedělními volbami
Albánie předá v Praze přihlášku do Evropské unie
Schwarzenberg: Česká republika podpoří vstup Albánie do Evropské unie
Český premiér navštívil Albánii

Milan Kopp, Jaromír Janev, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme