V alžírském plynárenském podniku zemřelo nejméně 48 lidí. Západní státy varují před návštěvou země

Počet zabitých dělníků v alžírském plynárenském komplexu stoupl na 48. Obětí ale může být daleko více. Policisté rozsáhlý podnik stále prohledávají. Přesnější bilanci násilností by měl dnes zveřejnit alžírský premiér Abdelmalek Sellal. Řada západních zemí zpřísnila bezpečnostní opatření na zastupitelských úřadech v severní Africe. Své občany vyzývají, aby do této oblasti nejezdili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínci, kteří v plynárenské společnosti pracovali, odjíždějí z Alžírska zpátky do své země

Filipínci, kteří v plynárenské společnosti pracovali, odjíždějí z Alžírska zpátky do své země | Zdroj: Reuters

Alžírská vláda přislíbila, že dnes zveřejní podrobnosti. Informace o akci se totiž v některých médiích liší. A stejně tak i počet obětí, těch podle odhadů může být až 80.

Rozsáhlý komplex stále prohledávají vojáci. Ti včera objevili dalších 25 těl. Některá média mluví až o třiceti obětí. Většina je velmi znetvořená a identifikace je proto složitá. Vojenskému komandu se podařilo také dopadnout šestého živého teroristu.

Své občany pohřešuje osm zemí, například Norsko, Británie, Francie, Japonsko i Rumunsko. Tokio potvrdilo, že teroristé zabili devět Japonců.

Terorista Mochtár Belmochtár | Foto: Reuters

K akci se na videu přihlásil terorista Mochtár Belmochtár, který prošel výcvikem v Afghánistánu a pak se připojil k severoafrické odnoži Al-Káidy. Podle něj zabíjel za to, že Alžírsko pomohlo Francii uskutečnit intervenci v Mali.

Prohlásil, že je ochoten s Alžírskem a západními zeměmi začít vyjednávat, pokud boje v sousedním saharském státě Mali skončí.

Na otázku, zda se dalo tolika obětem zabránit, nemají odpověď ani světoví politici. Z některých zemí zazněla kritika, že Alžír zásah nekonzultoval s vládami států, jejichž občanů se incident týkal.

Teroristický útok se odehrál na jihovýchodě Alžírska, kde islámští radikálové čtyři dny zadržovali v plynárenském podniku stovky osob včetně zahraničních pracovníků. O život přišlo nejméně 48 dělníků. Atentátníků bylo zhruba 40, většina jich byla zabita, šest jich dopadlo vojenské komando. Přepadená těžební stanice produkuje 10 procent alžírského zemního plynu určeného k vývozu. Provoz by měla obnovit do dvou dnů.

Podle některých zdrojů měla alžírská armáda snahu s teroristy vyjednávat, do komplexu pak ale vojáci vtrhli poté, co prosakovaly informace o tom, že islamističtí teroristé rukojmí hromadně vraždí.

Podporu má alžírská vláda i od amerického prezidenta Baracka Obamy, který odpovědnost přičítá výhradně teroristům. Jako naprosto správný pak postup Alžíru hájil francouzský prezident François Hollande, ale i samotní osvobození rukojmí.

Podle 62letého inženýra Martina Johnsona ze západního Yorkshiru udělala armáda skvělou práci.

Řada západních zemí zpřísnila bezpečnostní opatření na zastupitelských úřadech v severní Africe. Své občany vyzývají, aby do této oblasti nejezdili. Francie zvýšila bezpečnostní opatření i na svém území.

Teroristický útok na plynárenský podnik v Alžírsku | Foto: ČTK

Místo, kde se teroristický útok odehrál

Lubica Bergmanová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme