V Alžírsku by měl po 19 letech skončit výjimečný stav

Ani Alžírsku se v posledních dnech - stejně jako řadě dalších arabských zemí - nevyhnuly masové protesty. Nespokojení Alžířané vyzývají kabinet k reformám a demokratizaci. Pod tlakem událostí v Tunisku a Egyptě slibuje změny i alžírská vláda. Zatím by protestujícím mohl stačit příslib, že by v zemi po 19 letech mohl přestat platit výjimečný stav.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti s alžírskou vlajkou

Demonstranti s alžírskou vlajkou | Zdroj: ČTK

Bývalý český velvyslanec v Alžírsku Jaromír Marek se domnívá, že výjimečný stav v zemi by mohl být nahrazen jinými zpřísněnými zákony. Jak připomněl ve vysílání Radiožurnálu, výjimečný stav byl namířen proti islamistické opozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Alžírsku mluvil bývalý velvyslanec v této zemi Jaromír Marek v Odpoledním Radiožurnálu

„Byl vyhlášen v roce 1992 poté, co Fronta islámské spásy vyhrála volby, načež moc byla předána vojenské vládě a vláda začala islamisty potlačovat, protože v nich viděla velkou hrozbu.“

Případné zrušení výjimečného stavu po téměř dvou desetiletých ale podle jeho slov život Alžířanů „ze dne na den“ nijak výrazně nezmění.

„Pravděpodobně by došlo k uvolnění nějakých poměrů, ale ta otázka bude do velké míry mocenská. Stejně jako v Egyptě i v Alžírsku vlastně vládne armáda.“

„Nicméně je třeba si uvědomit, že od vyhlášení nezávislosti Alžírska uplyne příští rok 50 let, a vlastně to jsou lidé a jejich potomci, kteří tehdy tu nezávislost vybojovali. A hlavně ovládají ekonomicky. Čili nyní půjde o to, jakým způsobem se budou měnit mocenské struktury, jestli k tomu dojde,“ upozornil bývalý velvyslanec v této zemi Jaromír Marek.

mta, Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme