V Americe se debatuje o symbolech připomínajících otroctví. V Durhamu sochu strhl dav

Po násilí a smrti v Charlottesville houstne ve Spojených státech atmosféra - mimo jiné se to projevuje ve sporech o to, jestli ponechat, anebo odstranit symboly otrokářské éry. Mezi odpůrce hromadného bourání či přesouvání soch se zařadil i prezident Donald Trump, zatímco opačně naladění Američani už na některých místech vzali konfederační památníky útokem.

Washington DC Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha s prootrokářskou symbolikou, kterou pak dav aktivistů strhl, aniž by čekal na rozhodnutí úřadů | Zdroj: Reuters

V Durhamu v Severní Karolíně policie zatkla Takiyu Thompsonovou, která přišla demonstrovat proti těm, kteří způsobili víkendovou tragédii v Charlottesville. Studentka totiž pomáhala nasadit lano na sochu s prootrokářskou symbolikou, kterou pak dav aktivistů strhnul, aniž by čekal na rozhodnutí úřadů.

Ty už jsou leckde aktivní, uspíšit odstranění památníků spojených s Konfederací chtějí třeba v Lexingtonu ve státě Kentucky nebo v Baltimoru v Marylandu, jak řekli tamní starostové.

Monument majorovi konfederace Johnovi B. Castlemanovi na náměstí v Louisville. A pod ním demonstrace za jeho sundání. | Zdroj: Reuters

Ti, kteří s takovým postupem sympatizují, většinou argumentují tím, že tenhle typ soch oslavuje dobu otrokářství a nadvlády bílé rasy. Jejich oponenti jsou zase přesvědčení, že jde o vhodnou připomínku nedílné součásti americké historie a že by v tom případě bylo nutné měnit i názvy institucí a ulic po celé zemi. A kdoví kde by prý tahle očista skončila.

„Vlastnil George Washington otroky? Takže teď i George Washington ztratí své postavení a strhneme jeho sochy? A co Thomas Jefferson? Co si o něm myslíte, máte ho rádi? Ale vždyť on patřil k předním otrokářům. Takže teď bychom měli strhnout i jeho sochu,“ ptá se americký prezident Donald Trump.

Ještě dál než Donald Trump, šel se svou řečnickou otázkou Carl Jones z organizace Synové konfederačních veteránů. Ten se táže, jestli se tedy teď začnou likvidovat i pyramidy v Egyptě, protože ty přece taky pomáhali stavět otroci. Po celých Spojených státech je 718 takových soch a památníků, jak spočítalo Právní centrum pro jižanskou chudobu.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme