V Americe se debatuje o symbolech připomínajících otroctví. V Durhamu sochu strhl dav

Po násilí a smrti v Charlottesville houstne ve Spojených státech atmosféra - mimo jiné se to projevuje ve sporech o to, jestli ponechat, anebo odstranit symboly otrokářské éry. Mezi odpůrce hromadného bourání či přesouvání soch se zařadil i prezident Donald Trump, zatímco opačně naladění Američani už na některých místech vzali konfederační památníky útokem.

Washington DC Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha s prootrokářskou symbolikou, kterou pak dav aktivistů strhl, aniž by čekal na rozhodnutí úřadů | Zdroj: Reuters

V Durhamu v Severní Karolíně policie zatkla Takiyu Thompsonovou, která přišla demonstrovat proti těm, kteří způsobili víkendovou tragédii v Charlottesville. Studentka totiž pomáhala nasadit lano na sochu s prootrokářskou symbolikou, kterou pak dav aktivistů strhnul, aniž by čekal na rozhodnutí úřadů.

Ty už jsou leckde aktivní, uspíšit odstranění památníků spojených s Konfederací chtějí třeba v Lexingtonu ve státě Kentucky nebo v Baltimoru v Marylandu, jak řekli tamní starostové.

Monument majorovi konfederace Johnovi B. Castlemanovi na náměstí v Louisville. A pod ním demonstrace za jeho sundání. | Zdroj: Reuters

Ti, kteří s takovým postupem sympatizují, většinou argumentují tím, že tenhle typ soch oslavuje dobu otrokářství a nadvlády bílé rasy. Jejich oponenti jsou zase přesvědčení, že jde o vhodnou připomínku nedílné součásti americké historie a že by v tom případě bylo nutné měnit i názvy institucí a ulic po celé zemi. A kdoví kde by prý tahle očista skončila.

„Vlastnil George Washington otroky? Takže teď i George Washington ztratí své postavení a strhneme jeho sochy? A co Thomas Jefferson? Co si o něm myslíte, máte ho rádi? Ale vždyť on patřil k předním otrokářům. Takže teď bychom měli strhnout i jeho sochu,“ ptá se americký prezident Donald Trump.

Ještě dál než Donald Trump, šel se svou řečnickou otázkou Carl Jones z organizace Synové konfederačních veteránů. Ten se táže, jestli se tedy teď začnou likvidovat i pyramidy v Egyptě, protože ty přece taky pomáhali stavět otroci. Po celých Spojených státech je 718 takových soch a památníků, jak spočítalo Právní centrum pro jižanskou chudobu.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme