V Americe se rozhoduje o prezidentovi

Devět soudců amerického Nejvyššího soudu nyní zvažuje rozhodnutí ve sporu o ruční prověrku sporných volebních lístků odevzdaných na Floridě v prezidentských volbách, které se konaly již více než před měsícem. Právní týmy obou kandidátů, demokrata Alberta Gorea a republikána George Bushe, přednesly soudcům argumenty pro i proti ručnímu přepočítávání. Na rozhodnutí soudců závisí, který se stane novým prezidentem Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při posledním projednávání sporu o ruční přepočítávání nejvyšší americká soudní instance vrátila případ zpět floridskému Nejvyššímu soudu s požadavkem na jasné právní zdůvodnění, proč povolil ruční prověrku hlasů a proč odložil vyhlášení oficiálních výsledků.

Ruční přepočítávání, která se v sobotu po nařízení federálního soudu ani pořádně nerozběhlo, se týká asi 45.000 volebních lístků vyřazených při prvním strojovém sčítání kvůli špatnému označení kandidáta. Gore se domáhal jejich nového prověření ve snaze získat dodatečné hlasy a smazat Bushův vítězný náskok.

Občanskými nepokoji pohrozil černošský aktivista Jesse Jackson. „Jestliže se soud vysloví proti přepočítání našich hlasů, tak prostě vyvolá masovou občanskou nespokojenost,“ prohlásil a zdůraznil, že „lidé se nevzdají tváří v tvář takové tyranii“.

Marek Hejduk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme