V americké Georgii se schyluje ke kontroverzní popravě

Americký stát Georgia má popravit Troye Davise. Případ afro-američana, který údajně zavraždil policejního důstojníka, vyvolává protesty nejenom ve Spojených státech. Troy Davis se měl zločinu dopustit v roce 1989. O jeho vině ale panují pochybnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrant drží plakát s nápisem: „Nezabíjejte Troye Davise.“ | Zdroj: Reuters

Za Troye Davise se postavil i papež Benedikt XVI. nebo bývalý americký prezident Jimmy Carter. Ti a mnoho aktivistů žádají přešetření jeho viny. Svědci, kteří ji měli doložit, změnili nebo stáhli své výpovědi. Pochybnosti o Davisově vině mají i desítky amerických senátorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí Katedry amerických studií Univerzity Karlovy Kryštof Kozák ve Světě o jedné.

Zvláštní komise státu Georgia ale zamítla jeho žádost o milost. Poprava Troy Davise smrtící injekcí už byla několikrát odložená na poslední chvíli. Mimo jiné i po zásahu Nejvyššího soudu.

Tentokrát už ale obhájci zřejmě vyčerpali všechny možnosti. Poprava je plánovaná na 7 hodinu večer místního času. Je pravděpodobné, že vyvolá protesty a demonstrace v řadě míst po Spojených státech.

Šance, že by Troy Davis nakonec popraven nebyl, jsou podle vedoucího Katedry amerických studií Univerzity Karlovy Kryštofa Kozáka minimální. „Z právního hlediska je možné očekávat třeba zásah federálních autorit – buď prezidenta Obamy nebo Nejvyššího soudu – nicméně by to bylo velmi nestandardní,“ řekl Kozák.

Ve Spojených státech má trest smrti dlouhou tradici. „V 60. letech byl v podstatě zrušen, v 70. letech ale Nejvyšší soud přehodnotil své stanovisko a od té doby se tresty smrti nadále rozběhly. Ne ve všech státech USA je ale trest smrti používán,“dodal Kozák.

Vít Pohanka, Martin Křížek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme