V americké Virginii vybuchla po startu raketa se zásobami pro ISS

V americkém státě Virginia explodovala zásobovací raketa určená pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Bezpilotní raketa vybuchla krátce po startu. Při havárii nebyl nikdo zraněn. Příčiny výbuchu vyšetřují experti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Virginia, bezpilotní raketa vybuchla krátce po startu | Zdroj: Reuters

Raketa Antares vybuchla několik vteřin po startu z komerční odpalovací rampy ve středisku Wallops Flight Facility.

Příčiny havárie zatím nejsou známé, podle prvních odhadů provozovatelů exploze poškodila pouze odpalovací zařízení a samotnou raketu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O explozi soukromé americké rakety Antares s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici mluví Tomáš Přibyl, odborník na kosmonautiku

„Vše vypadalo, že probíhá hladce, jak má, raketa odstartovala. Jenže zhruba v desáté sekundě letu se výrazně změnil plamen z jejích motorů a následovala exploze v motorové části a neodvratný pád zpět na rampu,“ říká odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

„V tuto chvíli je těžko spekulovat, k čemu tam vlastně došlo. Mohlo jít třeba o závadu na motorech, na systému dodávky paliva, mohlo dojít ke kolapsu nádrží nebo ke kolapsu konstrukce rakety,“ doplňuje.

Raketa nesla do kosmu nákladní loď se zásobami pro šestičlennou posádku Mezinárodní vesmírné stanice. Úterní start byl třetím plánovaným zásobovacím letem, který si americká NASA objednala u soukromé společnosti. Americký úřad pro letectví a vesmír se na externí dodavatele obrátil poté, co z provozu vyřadil raketoplány.

Výbuch rakety znamená především ztrátu materiálu a přístrojů pro nové vědecké experimenty.

„Na palubě byly náhradní díly, potraviny, voda nebo pošta pro kosmonauty. Ale to není vůbec nic, co by posádka akutně potřebovala, co by ji ohrožovalo. Jen to znepříjemní vědecký program, změní pořadí experimentů,“ podotýká Tomáš Přibyl.

Virginia, raketa | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová, Veronika Sedláčková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme