V americkém Kongresu odstartuje bitva za reformu amerického zdravotnictví

Americký prezident Barack Obama v Kongresu zahájí bitvu za reformu zdravotnictví. V projevu před zákonodárci podle očekávání nastíní své představy o tom, jak by reforma měla vypadat. Kongresové výbory se už několik měsíců marně snaží na její podobě dohodnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

Šestačtyřicet milionů Američanů nemá žádné zdravotní pojištění. Pokud vážněji onemocní nebo utrpí úraz, znamená to často, že zbankrotují. Náklady na pojištění přitom rostou do astronomické výše. Za posledních 9 let stouply o sto procent.

"Když něco neuděláme s naším systémem zdravotnictví, dopadne Amerika jako General Motors," varuje americký prezident v odkazu na automobilku, která před nedávnem vyhlásila bankrot.

Reforma je proto nutná a americký prezident na ni chce věnovat asi 1 bilion dolarů, aby náklady v budoucnu nebyly podstatně vyšší. Čelí ale silné opozici a to nejen ze strany republikánů v Kongresu.

Například organizace Konzervativci za práva pacientů vysílá reklamy, ve kterých varuje, že chce Obama zavést jednotný systém zdravotního pojištění, který bude kontrolovat vláda a který bude neefektivní. Využívá v kampani rozhovory s nespokojenými pacienty ze zemí jako Velká Británie nebo Kanada, tedy anglicky mluvících států, kde existuje státní systém zdravotního pojištění, aby vykreslila jeho nevýhody.

Celkově stojí zdravotnictví ve Spojených státech přes 16 procent hrubého domácího produktu, což je poměrně dvojnásobek průměru v hospodářsky vyspělých zemích.

Obama chce situaci řešit a udělal z toho prioritu svého prvního roku v úřadě. Není ale vyloučené, že si na tomhle oříšku vyláme zuby stejně, jako jeden z jeho předchůdců Bill Clinton před 15 lety.

Vít Pohanka, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme