V americkém Nejvyšším soudu zasedne první Hispánka

První Hispánka v Nejvyšším soudu Spojených států bude Sonia Sotomayorová. Vybral ji prezident Barack Obama. Pokud ji potvrdí Senát, stane se současně druhou ženou v devítičlenném sboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barack Obama, Sonia Sotomayor | Foto: AFP

Prezident Obama představuje svou kandidátku. Jmenování Hispánky je významné pro nejrychleji rostoucí latinsko-americkou menšinu ve Spojených státech.

Americký Nejvyšší soud rozhoduje o ústavnosti zákonů a hledá odpovědi na kontroverzní justiční otázky týkající se například postavení žen, potratů, nošení zbraní a rasových vztahů.

Čtyřiapadesátiletá Sonia Sotomayorová vyrůstala na chudém sídlišti v newyorském Bronxu. V roce 1991 ji prezident George Bush starší jmenoval okresní soudkyní v New Yorku. Od konce devadesátých let pracuje u odvolacího soudu.

Bílý dům vyzdvihuje její kvalifikaci a zkušenosti. Republikánští konzervativci v Kongresu ji ale označují za aktivistku, která by neměla v Nejvyšším soudu zasednout a její potvrzení v Senátu se může zkomplikovat.

Přečtěte si také:
Americký Nejvyšší soud řeší případ údajného "rasismu naruby"
Hispánské imigranty odrazuje americká krize
Novým starostou Los Angeles byl zvolen Hispánec
Hispánci možná ovlivní americké volební superúterý

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme