V americkém Norfolku probíhá festival NATO. Česko přivezlo Karlštejn

Američané v Norfolku si mohli prohlédnout Karlštejn. Maketa hradu budila v ulicích města náležitou pozornost při každoročním pochodu národů NATO. V Norfolku je totiž velitelství Severoatlantické aliance pro transformaci a při každoroční přehlídce se představují členské země.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlštejn mezi mrakodrapy

Karlštejn mezi mrakodrapy | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Co stát, to jeden alegorický vůz v průvodu. Pamětníkům se při vyslovení tohoto slova asi vybaví 1. květen před rokem 1989. Ale tohle není politická agitace, spíš legrace a zábava.

Třeba Belgičané zvolili model Atomia a skupinu dívek ve šmoulovských kostýmech. Británie má na svém voze typickou červenou telefonní budku, klasického londýnského Bobbyho a chlapa s kriketovou pálkou v jedné a pintou piva v druhé ruce. Ale celá ta show má i významný přesah.

„Pořádání festivalu vyjadřuje město Norfolk vděčnost Severoatlantické alianci za umístění jejího jediného velitelství na americké půdě právě sem,“ říká plukovník Gabriel Kováče, který zastupuje českou armádu při velitelství NATO v Norfolku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na přehlídce zemí NATO natáčel zpravodaj ČRo Vít Pohanka

Českou prezentaci letos připravil podplukovník David Schnábel:

„Je to krásná symbióza 28 zemí, které prezentují to nejhezčí, co by chtěly světu ukázat. My tady máme Karlštejn. Kuriozitou loňského ročníku bylo, že jsme s Karlštejnem vyhráli a letos to chceme obhájit.“

A na pojízdné plošině se do úctyhodné výšky 3,5 metru tyčí model slavného hradu nad Berounkou.

Průvod je jenom součástí festivalu NATO, který trvá necelý týden. Začal velkolepou přehlídkou vojenských hudeb. Je tady i soutěž pro středoškolské studenty, kteří představují velvyslance členských zemí a řeší hypotetické otázky světové krize.

Britský float | Foto: Vít Pohanka

To je důvod, proč před Karlštejnem sedí na voze mladičký Američan Michael Bleasing. Tu soutěž, při které hrál roli českého velvyslance, totiž letos kompletně vyhrál:

„Jsem českého původu. Dědeček z maminčiny strany se jmenuje Novotný,“ vysvětluje Michael, proč ho zaujala právě Česká republika.

Její zájmy hájil na soutěži tak dobře, že vyhrál 1500 dolarů jako příspěvek na budoucí studium. A také cestu na summit NATO za tři týdny, který se koná v Chicagu. Setká se tam i s českou delegací.

Průvod se dává do pohybu. Orchestry a mažoretky střídají vozy jednotlivých zemí. Na chodnících se místy tísní davy lidí, někteří přitom přijeli speciálně na tuhle podívanou hodně zdaleka.

Belgičané byli za Śmouly a Tintina | Foto: Vít Pohanka

Před hlavní tribunou přejíždí český Karlštejn. Porotci si něco poznamenávají do sešitků a po nějaké době napětí se dozvídáme, že letos Karlštejn nevyhrál. Plukovník Gabriel Kovács to bere sportovně:

„Myslím si, že to není vůbec důležité. Důležitá byla radost, se kterou jsme připravovali náš příspěvek do festivalu a já ze srdce přeji vítězství našim kolegům, kteří rovněž odvedli kus práce a dopadli lépe,“ dodává Kovács.

Hlavní je podívaná a zábava. Norfolčané nezatížení minulostí povinných průvodů a manifestací si něco takového viditelně užívají. A hosté z 27 jiných zemí, pro které se tohle město stalo na nějaký čas domovem, se na tom s potěšením podílejí.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme