V americkém Oaklandu demonstranti zablokovali přístav. Rozháněla je policie

Policie v americkém Oaklandu zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří v noci zablokovali provoz tamního přístavu. Ke střetům mezi protestujícími a policií došlo i v centru města, kde kritici sociální nerovnosti vytloukli několik výloh obchodů a zapálili odpadky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v americkém Oaklandu zasáhla proti demonstrantům slzným plynem

Policie v americkém Oaklandu zasáhla proti demonstrantům slzným plynem | Zdroj: Reuters

Nepokoje v jednom z největších amerických přístavů, navazující na protest z minulého týdne, zastavily nejen provoz přístavu, ale i některých obchodů. Řada učitelů pak nedorazila na vyučování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějších protestech proti sociální nerovnosti v Oaklandu mluvil na Rádiu Česko Dušan Neumann, spolupracovník Českého rozhlasu v USA.

Protestní akce na podporu demonstrace v Oaklandu se konaly i v dalších amerických městech, ve Filadelfii policie zadržela desítku lidí. Odbory v Oaklandu protestní kampaň podpořily, stávku ale zatím nevyhlásily.

„Protestující lze charakterizovat jako dav složený z lidí různých etnik, věkových skupin, vzdělání i sociálního zařazení. Spojuje je jen protest proti sociální nerovnosti, z níž viní finanční sektor a velké korporace,“ říká Dušan Neumann, spolupracovník Českého rozhlasu v USA.

Protesty po celé zemi pořádá hnutí proti sociální nerovnosti, vzniklo v polovině září v New Yorku pod názvem Okupujte Wall Street.

„O svých požadavcích nemají často jasnou představu ani sami protestující. Hlavní představou je jánošíkovské přerozdělení bohatství. Ty, kteří hodně vydělávají hodně zdanit, zdanit korporace a banky a na výsledku zdanění se nějak podílet,“ vysvětluje Neumann, který su nicméně nemyslí, že by hnutí přerostlo v nějakou novou politickou stranu:

„Nemají žádný jednotný program už jen díky tomu, kdo všechno se protestů účastní. Jelikož nevědí, co chtějí, jen to, co nechtějí, je vznik nějaké politické platformy iluzorní.“

Přístav by měl být otevřen během dneška. Vedení přístavu ale sdělilo, že se tak stane jen v tom případě, že bude jeho zaměstnancům umožněn bezpečný přístup.

Martin Křížek, Jan Prokeš, Jan Piroch, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme