V amerických primárkách rozhoduje sousedská důvěra

V americké Iowě začalo klání o republikánskou nominaci na prezidenta. Nejvíc hlasů dostal bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney. Těsně vyhrál před někdejším senátorem z Pensylvánie Rickem Santorum. Třetí skončil texaský konresman Ron Paul. Na volebním shromáždění v městečku Winterset byl zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney, republikánský kandidát na prezidenta

Bývalý guvernér státu Massachusetts Mitt Romney, republikánský kandidát na prezidenta | Zdroj: Reuters

Republikánští voliči vítají předsedu sdružení téhle strany v okrese Madison, jižně od hlavního města státu Des Moines. Městečko Winterset má sice jenom něco přes 4000 obyvatel, v tělocvičně zdejší střední školy se ale shromáždilo asi 500 voličů. Vyslechnou zástupce kandidátů a potom svým hlasem podpoří jednoho nebo jednu z nich.

Farmářce v důchodu Betty se líbí, jak mluví konzervativní guvernér Texasu Rick Perry. Ale zamlouvá se jí také Ron Paul, libertariánský kongresman z Texasu. Hlavně to, že slibuje vrátit domů všechny americké vojáky, ať jsou nasazení kdekoli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech Víta Pohanky z volebního shromáždění v městečku Winterset

Zatímco mluvím s Betty, ohlašuje Joe u řečnického pultu reprezentanty jednotlivých kandidátů. Vystřídají se podle abecedy. Za Michele Bachmannovou promluví Linda Campová.

„Stůjte při ní,“ prosí Linda a vysvětluje, že Michele Bachmannová je tou jedinou a správnou kandidátkou.

Linda čte svůj proslov z papíru, je trochu nervózní a místy zadrhává. Všichni jí ale pozorně naslouchají. Vysvětluje, že se Amerika v posledních letech odchýlila od vize, kterou měli otcové zakladatelé v 18. století. Je potřeba porazit Baracka Obamu, dostat ho z úřadu a Michele Bachmannová je tou ženou, která to může dokázat. V podobném duchu mluví i ostatní řečníci po Lindě, až se dostane na zástupce Mitta Romneyho. Ten pohled stojí za to.

Volební shromáždění mají kořeny v sousedských poradách z 18. století v koloniální Americe. V té době samozřejmě Iowa jako stát neexistovala, ale pozdější osadníci tuhle zvyklost přijali za svou. Přežívá i v době počítačů a internetu. Důležitější než průzkumy, statistiky a reklamy kandidátů v médiích jsou tady zjevně slova lidí, kteří se znají od dětství a sami se rozhodují, komu věřit.

Vítězem republikánských primárek v Iowě je Mitt Romney

Číst článek

Když pak voliči zaškrtnou jméno svého kandidáty na předtištěném formuláři, sčítají hlasy otevřeně na stole před jejich zraky lidé, které si sami vybrali a kterým důvěřují.

Hlasování republikánů v Iowě nakonec skončilo remízou dvou hlavních favoritů. Mitt Romney, někdejší guvernér státu Massachusetts, těsně o několik hlasů zvítězil nad bývalým senátorem z Pensylvánie Rick Santorum.

Oba podporuje 25 procent zdejších republikánských voličů. Třetí je libertariánský kongresman Ron Paul s 23 procenty.

Žádný z vážných kandidátů zatím neodstupuje. Jenom guvernér Texasu Rick Perry oznámil, že svou kandidaturu v příštích dnech zváží.

V Iowě začínají republikánské prezidentské primárky

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme