V Amsterdamu začíná soud s antiislamistou Wildersem

Podněcování nenávisti vůči muslimům a navádění k jejich diskriminaci. To jsou hlavní obvinění, kterým čelí nizozemský poslanec a předseda tamní třetí nejsilnější politické formace Geert Wilders. Jeho Strana pro svobodu hlásá odpor proti neevropským přistěhovalcům a proti šíření islámu v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Poprvé se Wilders za své extremistické výroky dostává až před soudce. Už jednou před ním ale málem stanul, a to před dvěma lety. Stíhání ale zastavilo státní zastupitelství, protože poslanec má stejně jako jiný občan svobodu projevu. Nesouhlasné reakce veřejnosti ale vedly k tomu, že Wilders se přes soud přece jen dostal.

Wilders čelí obvinění z podněcování rasové nenávisti. Různé žaloby podané občany se týkají jeho kontroverzního filmu Fitna - neboli Rozvrat. Ve filmu ukázal hlavně pozici žen v islámu, jejich ponižování, kruté zacházení s odsouzenými. Ukázal militantní stránku islámu. Použil tam slova o svaté válce, také tam zazněly muslimské výzvy k teroru vůči zbytku světa. Upozornil na nebezpečí islamizace Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák mluvil v Ranním Radiožurnálu o soudu s Geertem Wildersem

Také stojí před soudem pro jiné výroky, když například přirovnal islám k fašismu nebo Korán k Hitlerovu Mein Kampfu.

Wildersovi rozí finanční postih v podobě pokuty až sedmi tisíc eur. Může jít i na rok do vězení, ale i tam by mohl vykonávat funkci poslance parlamentu. Wilders ale věří ve svoji nevinu. Soud bude trvat s přestávkami několik týdnů a rozsudek se očekává na začátku listopadu.

Pavel Novák, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme