V Amsterdamu začíná soud s antiislamistou Wildersem

Podněcování nenávisti vůči muslimům a navádění k jejich diskriminaci. To jsou hlavní obvinění, kterým čelí nizozemský poslanec a předseda tamní třetí nejsilnější politické formace Geert Wilders. Jeho Strana pro svobodu hlásá odpor proti neevropským přistěhovalcům a proti šíření islámu v Evropě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský politik Geert Wilders | Foto: Pavel Novák

Poprvé se Wilders za své extremistické výroky dostává až před soudce. Už jednou před ním ale málem stanul, a to před dvěma lety. Stíhání ale zastavilo státní zastupitelství, protože poslanec má stejně jako jiný občan svobodu projevu. Nesouhlasné reakce veřejnosti ale vedly k tomu, že Wilders se přes soud přece jen dostal.

Wilders čelí obvinění z podněcování rasové nenávisti. Různé žaloby podané občany se týkají jeho kontroverzního filmu Fitna - neboli Rozvrat. Ve filmu ukázal hlavně pozici žen v islámu, jejich ponižování, kruté zacházení s odsouzenými. Ukázal militantní stránku islámu. Použil tam slova o svaté válce, také tam zazněly muslimské výzvy k teroru vůči zbytku světa. Upozornil na nebezpečí islamizace Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Novák mluvil v Ranním Radiožurnálu o soudu s Geertem Wildersem

Také stojí před soudem pro jiné výroky, když například přirovnal islám k fašismu nebo Korán k Hitlerovu Mein Kampfu.

Wildersovi rozí finanční postih v podobě pokuty až sedmi tisíc eur. Může jít i na rok do vězení, ale i tam by mohl vykonávat funkci poslance parlamentu. Wilders ale věří ve svoji nevinu. Soud bude trvat s přestávkami několik týdnů a rozsudek se očekává na začátku listopadu.

Pavel Novák, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme