V Amsterodamu začíná výstava World Press Photo

Nejlepší světové novinářské fotografie minulého roku jsou ode dneška vystavené ve Starém kostele v Amsterdamu. Právě tam už tradičně zahajuje turné po světě výstava vítězných snímků soutěže World Press Photo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězný snímek World Press Photo

Vítězný snímek World Press Photo | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Atentát na Benazir Bhutovou, nepokoje po keňských volbách, bezdomovci nakažení virem HIV nebo evakuace mrtvých horských goril v Kongu. Letošní výstava vítězných snímků fotoreportérů ze 125 zemí ukazuje hlavně tragické události a smutné osudy lidí i přírody. Není ale na hodnotící porotě, aby se pozastavovala nad tématem fotografií. Důležitá je jejich kvalita. Říká ředitel výstavy Michiel Munneke:

"Jestliže noviny přinášejí články o válce, hladu nebo katastrofách, jsou k tomu samozřejmě potřeba fotografie. Lidi ve skutečnosti nezajímají dobré zprávy, ale právě ty špatné. Tato soutěž tedy není úplně přesným zachycením dnešního světa."

Nejlepším snímkem roku je fotografie amerického vojáka odpočívajícího v bunkru v Afgánistánu od Tima Hetheringtona. Krev v žilách ale tuhne při pohledu na jiné obrázky. Vítěz kategorie Hlavní události John Moore nafotil nejdříve rozjásané davy na posledním předvolebním mítinku bývalé pákistánské premiérky Benázir Bhutové a pak obraz plný krve, lidských končetin a totální zkázy. Spoušť zmáčkl dokonce i v momentě, kdy se sebevražedný atentátník odpálil. Fotografie je rozmazaná, ale přesto hodně vypovídající.

"Něco takového jako atentát na Benázir Bhutovou samozřejmě vždy přichází jako překvapení pro všechny. Věděli jsme, že to je nebezpečné být blízko ní, protože se ji pokoušeli zabít, už když se vrátila do země. My všichni novináři jsme věděli o tom nebezpečí, ale nikdy nečekáte, že se něco takového opravdu stane. Ona mávala z auta a my jsme se kolem něj tlačili," řekl v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas autor vítězného snímku v kategorii Hlavní události - americký fotograf John Moore.

"Nějaký instinkt mi řekl: běž pryč. Odešel jsem tedy asi 20 metrů před auto, když zazněly výstřely. Propadla dovnitř auta a já jsem začal fotografovat kolem sebe a potom se ozval výbuch. Nálož to byla malá, takže zasáhla jen ty, kteří byli přímo kolem útočníka. To co jsem dělal potom byla jen automatická reakce. Byl to instinkt, který mi řekl: zůstaň. Byl jsem tedy na místě a dál fotil," dodal John Moore.

V kostele Oude kerk bude výstava k vidění do 22.června. Už na začátku května se přesune do Hamburku a do Poznaně. Od 19.září bude v pražském Karolinu.

Pavel Novák, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme