Kanada 4:2 Česko

V Andižanu prý masové zatýkání odpůrců politiky prezidenta

Napjatá situace stále panuje ne východě Uzbekistánu. Bývalé sovětské republice ve Střední Asii. Po pátečních demonstracích ve městě Andižan vzbouřenci osvobodili několik tisíc vězňů z místního žaláře. Obsadili také některé významné budovy. Při zásahu vládních jednotek proti nim zahynulo podle oficiálních zdrojů několik osob. Organizace pro ochranu lidských práv v Uzbekistánu odhadují počty obětí na stovky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní vojáci připravení k zásahu | Zdroj: ČTK

Město Andižan je izolováno od světa. Na příjezdových cestách stojí vojenské hlídky. Zahraniční novináři jej museli opustit. Podle jejich informací začínají lidé ve městě shánět své nezvětsné příbuzné a známé. Situaci na místě Českému rozhlasu popsal kolega z ruského vysílání Rádia Svoboda Andrej Babickij.

"V posledních dvou dnech začalo masové zatýkání. Jeden z obyvatel Andižanu, který našel své dva bratry, se za úplatek dozvěděl, že jsou držení na místním oddělení Ministerstva vnitra. Ale proto, že v samotné budově už není místo, drží lidi se svázanýma rukama venku na dvoře. Pomocníci policie tomu člověku řekli, že zadržení už dva dny nedostali najíst a jsou surově biti," říká přímo z Uzbekistánu Andrej Babickij.

Dodal také, že do sousedního Kyrgyzstánu prchají příbuzní účastníků pátečních nepokojů v Andižanu a že hraniční přechod v obci Kara-su nehlídají uzbečtí pohraničníci. Se situací v Andižanu se možná budou moci seznámit západní diplomaté. Podle britského ministra zahraničí Jacka Strawa, přislíbil jeho uzbecký protějšek zorganizovat návštěvu Andižanu pro skupinu diplomatů akreditovaných v Taškentu na zítřek.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme